Enter your email address:

   
   

Фінансисти нарікають на сезонність, але наслідки падіння можуть бути більш серйозними.

Падіння українського промислового виробництва в жовтні 2019 року на 5% в річному вимірі - це антирекорд для України за останні 5 років. І це при тому, що традиційно в жовтні виробництво має тенденцію до зростання.

Його падіння - це серйозний привід задуматися про те, наскільки серйозні ризики для економіки України.

"Падіння промвиробництва - це сигнал спаду економіки, який поки перекривається за рахунок інших статей, а саме - інвестиційної діяльності та споживчого сектора. Але насправді, очевидно, що в перспективі, виробництво виступає важливим сегментом економічної стабільності, бюджетних надходжень і робочих місць", - зазначив у розмові з UBR.ua керівник відділу аналітики ГК Forex Club Андрій Шевчишин.

Нарікають на ОВДП

Нацбанк нещодавно відрапортував про те, що гривня зміцнюється завдяки фундаментальним економічним чинникам, які цьому сприяють. Зокрема, чиновники відносять до них вкладення іноземних інвесторів в держоблігації.

Мінфін вміло вибудовує баланс в термінах і все більше переходить на запозичення в гривні. Минулого тижня продані на 3 млрд грн 4-річні цінні папери. На цьому тижні 4,4 млрд на 1, 2 і 4 роки. Терміновість хороша. Майже половина покупців - іноземці, що теж добре.

На даний момент їх сумарна частка складає 110 млрд грн (приріст за останній тиждень - близько $ 170 млн).

Але фінансисти називають цей фактор скоріше ситуативним і спекулятивним. За їх словами, до фундаментальних варто відносити виробництво, зростання фінансового сектора і зростання ділової активності.

Ніяких інших інвестицій, крім портфельних з-за кордону в Україну не заходить. Прямих вкладень в створення нових підприємств і розвиток виробництва майже немає.

"Якби прямі інвестиції в українську економіку росли разом з портфельними, якби у нас росли виробництво і експорт (не тільки сировинний, як, скажімо експорт зернових), а переробленої продукції з високою доданою вартістю, тоді ми могли б не побоюватися цього тренда - масового заходу іноземних інвесторів в ОВДП. Але поки у нас відбувається різноспрямований рух - промисловість падає, а інвестори заходять в держоблігації - це дуже тривожний дзвіночок", - вважає фінансист, керуючий партнер «ЕСКА Капітал» Сергій Васьків.

Що з гривнею

Через зміцнення курсу за 9 місяців дефіцит торгового балансу склав близько $ 7 млрд. Україна імпортувала більше, ніж експортувала. Витрати у наших виробників залишилися фіксованими в гривні, а надходження від валюти зменшилися.

З урахуванням того, що в основному вітчизняне виробництво це не високоточні або наукомісткі продукти, то маржинальність там невелика. На рівні 15-20%, кажуть експерти. Зміцнення гривні фактично з'їло їх заробіток. При такому тренді ніхто не поспішатиме виконувати.

У той же час, падіння промвиробництва відбувається не тільки в Україні - це глобальний тренд. Чого варта тільки торгова війна між Китаєм і США. До рідкісного виключення зараз можна віднести хіба що Туреччину, у якій промислове виробництво різко зросло протягом осені 2019 року.

Але незважаючи на те, що Україна, втім, як і та ж Туреччина, відноситься до категорії країн, що розвиваються, у нас справи поки йдуть не дуже райдужно.

"Несприятлива для нас кон'юнктура ринку металу знижує обсяги нашого експорту. Плюс до всього відчутно просіли ціни на кукурудзу, сою та пшеницю на світових ринках (тільки зовсім недавно вони почали трохи підніматися вгору). Але чи сильно впливали ці фактори на зниження виробництва? Якщо подивитися глибше, то зміцнення гривні, з яким радіє обиватель, теж сприяло прохолодним настроям у виробничому секторі", - говорить Васьків.

Поки гривня знаходиться у владі припливу валюти від інвесторів, спад промисловості не впливає на валютний ринок, але обов'язково дасть про себе знати, як тільки ситуація зміниться, вважають експерти.

"Промисловість - це в тому числі і експорт, тому спад промисловості сигналізує про перспективи зниження експорту, а значить - надходження в країну валюти від даної статті", - говорить Шевчишин.

Сподіваються на сезонність

За словами фінансистів, падіння промислового виробництва в Україні в жовтні стало наслідком аналогічних тенденцій галузей-споживачів. Так, через зниження обсягів дорожнього будівництва, проблем окремих компаній-забудовників і світові кризові тенденції на металургійному ринку стали причиною зниження.

"Відбулося зниження виробництва бітумних сумішей, щебеню та глини, металургійної продукції та будівельних матеріалів. Іншою причиною можна вважати зниження замовлень Укрзалізниці - зниження відбулося в сегментах виробництва товарів для цього підприємства", - зазначив консультант аналітичного департаменту компанії Pro- Consulting Андрій Мокряк.

Таким чином, можна зробити висновок, що зниження внутрішнього виробництва було пов'язане в основному з внутрішніми сезонними факторами, які глобально не можуть бути причиною або наслідком кризових явищ в економіці в цілому. Експерти очікують від Держстату позитивної динаміки промвиробництва вже за листопад 2019 року.

"Суттєвого впливу на курс гривні і випуск ОВДП або прибутковість по ним не передбачається. У листопаді, за нашими оцінками, можна очікувати позитивну динаміку в промисловому виробництві", - зазначив Мокряк.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

   
© newspravda.com