Enter your email address:

   
   

Українці більше року переплачують за газ, а значить і в квитанціях за опалення, які приходили споживачам не тільки в поточному, а й у минулому опалювальному сезоні, стояли завищені розцінки.

Такий висновок випливає із заяви Антимонопольного комітету (АМКУ), оприлюдненого на сайті відомства. Чи повернуть українцям переплату за ЖКГ-послуги, розбирався UBR.ua.

Розслідування АМКУ

2 березня Антимонопольний комітет почав розслідування про зловживання "Нафтогазом" монопольним становищем на ринку. З листопада 2018 року ціну для промислового використання "Нафтогаз" встановлював вищою за ту ціну, яка визначалася торгами на Українській енергетичній біржі. І саме до цієї ціни НАК прив'язувалися і розцінки на газ для населення.

Таким чином, базова формула ціни для населення спиралася на довільну ціну, яка по факту опинилася дорожче навіть імпортного європейського газу, якби його доставляли в Україну.

"Нафтогазу" фактично було віддано на відкуп визначення бази, від якої відраховуються всі ці ціни для промисловості, домогосподарств і теплокомуненерго. І він цю базу безсовісно завищував, користуючись тим, що ніхто перевірити правильність цього визначення не міг", - прокоментував ситуацію керівник спеціальних проектів науково-технічного центру "Психея" Геннадій Рябцев.


Могло бути на 60% дешевше

Махінації на ринку газовий монополіст продовжує і зараз, завищуючи ті ціни, які для українців, які звикли до наддорогих платіжок, здаються низькими. Так, згідно з дослідженням консалтингової компанії "Нафтогазбудінформатика" (НГБІ) навіть та ціна за газ, яка за фактом прив'язана до імпортного паритету європейських хабів TTF / СП, на 200-400 грн / тис. куб м вище ціни, за якою "Нафтогаз" фактично купляв газ на європейських ринках в січні.

Наприклад, за оцінкою НГБІ, в січні загальна вартість транспортування газу з Нідерландів до кордону України склала € 2,8 / МВт-година, тоді як "Нафтогаз" накинув на доставку € 3,2 / МВт-година, а середня ціна на TTF 1 -22 січня має становити € 11,5568 / МВт-година, в той час як НАК виставив дорожче - € 11,62 / МВт-год. Таким чином, за підрахунками НГБІ, у січні ціна газу повинна була скласти 4 555 грн / тис. кубометрів, а не 4 650 грн / тис. куб м.

І це завищення тільки від тієї формули TTF, до якої зараз прив'язане ціноутворення для населення. За фактом же, впевнені в консалтинговій компанії, вона взагалі не повинна визначатися імпортним паритетом, оскільки обсяги газу власного видобутку в Україні перевищує імпорт в 2 рази, і коштує він значно дешевше. І в будь-якому випадку газ, докуплений в Європі, за фактом транспортується не з Нідерландів, а Словаччини, тобто і транспортних витрат набагато менше, ніж закладається в ціну для населення.

"Нафтогаз" дійсно завищував ціни на газ і тоді, і зараз, незважаючи на всі заяви Гончарука, що всі, хто оплачує індивідуальними котлами, будуть платити на 40% менше, ніж в лютому минулого року. Вони платили б зараз на 60% менше, якби "Нафтогаз" не завищував ціни. Тому я не здивований таким висновками АМКУ", - впевнений Геннадій Рябцев.

Тільки в січні ціна була завищена на 400 грн / тис. куб м, тобто за цей місяць українці переплатили 40 коп. за 1 куб м газу. А це в свою чергу, на думку експерта газової ринку Дмитра Марунича, зробило приблизно на 7-8% завищеними і тарифи за опалення, навіть з урахуванням знижки. "Левова частка угод відбувається на віртуальному торговому пункті в Словаччині", - підтверджує експерт.

Прибрати Коболєва

Учасники ринку звертають увагу, що в АМКУ і раніше знали про ці маніпуляції на ринку, але вважали за краще їх не помічати. Зараз же крісло під головою АМКУ Юрієм Терентьєвим захиталося, і відомство одразу ж знайшло "зір", щоб догодити верховній владі.

"АМКУ просто шарашкіна контора: то штрафи виписує на облгази, щоб сподобатися колишній владі, коли вже готувалося звільнення Терентьєва з АМКУ. То відкривають розслідування проти "Нафтогазу", щоб сподобатися нинішнім: дивіться, вони ж в НАКу всіх обдурили, а ми цього два роки не помічали. Хоча "Нафтогаз" цим завжди грішив ", - прокоментували розслідування учасники газового ринку.

Причина нинішнього розслідування, кажуть джерела на ринку, пов'язана з тим, що влада, ймовірно, не маєь наміру продовжувати контракт з главою НАКу Андрієм Коболєвим, який закінчується в березні і готують для цього відповідну основу. Адже за Коболєва, як вважається, стоїть лобі в США, яке противиться звільненню скандального топ-менеджера.

"Нафтогаз" насправді дійсно маніпулятор в багатьох речах. Я думаю, зараз збирається доказова база, щоб показати нашим західним партнерам - європейським і американським, мовляв, кого ви тут захищаєте - люди собі і каламутять, і крутять, і ображають наш нещасний народ. А також для того, щоб люди, які мали до цього відношення і які залишаться в "Нафтогазі", потім б грубо кажучи "не сіпалися", - вважає співзасновник Фонду енергетичних стратегій Юрій Корольчук.

Переплату не повернуть

Що стосується переплати за газ, яку українці заплатили весь останній рік, то висновки експертів однозначні - законодавство не допускає її повернення в принципі. У найкращому разі накладуть на "Нафтогаз" штраф і можливо, перерахують ціну на газ в майбутньому.

"Поки що АМКУ провів дослідження, яке, швидше за все, переросте в розслідування. Якщо буде доведено зловживання" Нафтогазом "своїм монопольним становищем, то він може отримати штраф у розмірі до 10% від річного обороту компанії. Це десятки мільярдів гривень. Нашим законодавством не передбачено будь-якої компенсації споживачам, які постраждали від такого зловживання. Єдине, що може бути - повернення ціни до економічно обґрунтованого до рівня", - говорить Геннадій Рябцев.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

   
© newspravda.com