Enter your email address:

   
   

Криза в Україні може розвиватися за двома сценаріями. Обидва несуть в собі великі ризики для економіки.

Економічні наслідки для України від коронавируса можуть виявитися серйознішими, ніж від російської агресії.

В Офісі президента підрахували, що за найоптимістичнішими оцінками, падіння ВВП України в цьому році складе 5%. На думку експертів, це далеко не єдиний можливий сценарій для нашої економіки.

Для гривні - нічого хорошого

Перш за все, динаміка ВВП в поточному році буде залежати від терміну карантинних заходів, які були вжиті урядом з метою запобігання поширенню коронавируса.

Без урахування карантинних заходів економічний сценарій аналітиків передбачав зростання ВВП в 2020 році 1,5% (з урахуванням наслідків пандемії для світових ринків).

З цього можна зробити висновок, що в разі, якщо карантин триватиме один місяць - річний ВВП України впаде на 2%, при двох місцях - на 4,5%, при трьох - 7%, при п'яти - 12%, при семи - 17 %.

"Перший місяць карантинних заходів, за нашою оцінкою, відніме 3,5 процентних пункту від річного ВВП, а кожний наступний місяць - 2,5 процентних пункту в порівнянні зі сценарієм, якби карантинні заходи не вводилися", - зазначила в бесіді з UBR. ua аналітик Concorde Capital Євгенія Ахтирко.

Показники для помірно оптимістичного сценарію:

    падіння ВВП на 4-5%.
    дефіцит бюджету: ВВП г / г - 4,5%.
    платіжний баланс: - $ 3,7 млрд.
    резерви НБУ на кінець року: $ 21,5 млрд.
    курс: середній 27 грн / $.
    інфляція: 7,5%.

Якщо говорити про падіння ВВП на 4-5%, то в цьому випадку, говорять експерти, слід очікувати девальвації гривні до 30 грн / $ на кінець року. Але є і менш оптимістичний прогноз, в якому ВВП може знизитися до 9%, а гривня подешевшає до 35 грн / $.

Безробіття і посібники

25 березня на засіданні Кабміну було прийнято рішення продовжити карантин на 30 днів і ввести надзвичайний стан по всій території України.

І хоч бізнес розуміє безпрецедентність ситуації з COVID-19, в тому числі і важливість обмежувальних заходів для мінімізації поширення вірусу, але є і друга сторона медалі - вплив вжитих заходів на економічне здоров'я бізнесу і економіку в цілому.

"Уже зараз, виходячи з експрес-опитування членських компаній, ми бачимо, що майже половина компаній (48%) вже зафіксувала від 20% до 50% втрат від доходів. Ще 16% прийняли рішення про зміну заробітної плати персоналу, а 14% - про скорочення штату. Але ж це тільки початок карантину. Запас міцності у компаній зменшується з кожним тижнем, а у малого бізнесу - його і зовсім вже немає ", - говорить виконавчий директор Європейської бізнес асоціації Ганна Дерев'янко.

Втрати понесуть багато. А якщо жорсткі обмежувальні заходи триватимуть місяць, то цілком можливо, що песимістичний прогноз виявиться ще досить оптимістичним.

"Вартість зупинки економіки через кілька місяців може мати руйнівні наслідки для всього населення. Очевидно, масово можуть виникнути питання зайнятості, здійснення необхідних виплат та допомог, і навіть медичне забезпечення може опинитися під загрозою", - додала Дерев'янко.

За оцінками експертів, зупинка економіки може бути навіть гірше, ніж сама пандемія, і будуть потрібні роки, щоб її відновити. Тому вони сподіваються, що влада розуміє можливі наслідки прийнятих рішень.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

   
© newspravda.com