Enter your email address:

   
   

Згідно зі стандартами ООН, які імплементувала Україна, в магазинах може продаватися тільки мита і велика картопля – діаметром від 5 см.

Українські виробники до цього настільки не готові, що вже восени вітчизняна картопля може зникнути з прилавків. Про це розповіла виконавча директорка Української асоціації виробників картоплі Оксана Руженкова, пише kp.ua.

«Завдяки цьому стандарту, на жаль, тенденція 2019-2020 років, коли українська картопля поступилася місцем імпортній, продовжиться і в новому сезоні. Згідно з цим документом, який супермаркети використовують в якості ДСТУ, оскільки інших діючих документів в Україні немає, в супермаркетах може продаватися тільки мита та ще й великий картопля, діаметром в розрізі від 5 сантиметрів і більше», - каже Руженкова.

Здавалося б, для споживача це явний плюс - мита велика картопля виглядає набагато привабливішою, ніж брудна і дрібна. Але є й відразу два величезних мінуси.

Перший мінус стосується споживачів - адже у такої картоплі і ціна буде відповідною, яка може виявитися споживачеві не по кишені. Наприклад, наводить цифри експертка, якщо дрібна картопля третього сорту зараз коштує 6-8 грн, картопля побільше другого сорту - 10-12 грн, немита велика картопля - 15-16 грн, то мита велика - 20 грн. Звичайно, немає нічого поганого, коли у покупця є вибір, але в тому-то і справа, що якраз вибору і не буде: супермаркети планують пропонувати українцям тільки найдорожчий товар. І, напевно, в ситуації, коли половина населення країни ледве зводять кінці з кінцями, це не найрозумніше рішення.

Другий мінус стосується виробників картоплі, яких новий стандарт безцеремонно виживає з ринку. Справа в тому, пояснює Оксана Руженкова, що на території України працює всього три заводи, які можуть мити картоплю. Оскільки задовольнити всю потребу вітчизняного ринку в картоплі вони не можуть, українську картоплю витіснить товар з РФ і Білорусі, де овочівництво є дотаційним.

«Особливо сумно, що одним тільки витісненням українських картоплярів з супермаркетів справа не обмежується. Традиційно багато картоплі купують бюджетні організації - Міноборони, системи освіти і медицини. Закупівлі відбуваються через систему ProZorro, і тепер відповідно до нового стандарту, вони теж не зможуть купити українську картоплю», - каже Руженкова.

Вихід із ситуації не такий і складний - або змінити стандарт, або дати виробникам можливість і час побудувати заводи, а ще краще - зробити і те, і інше.

В іншому випадку наші супермаркети цілком можуть повторити досвід польської продуктової мережі Biedronka, яка продавала українські огірки під виглядом польських. Не виключено, що наші умільці почнуть продавати нам іноземну картоплю з позначкою "вирощено в Україні".

Додати коментар


Захисний код
Оновити

   
© newspravda.com