Enter your email address:

   
   

Податківці попередили, що за бізнес без реєстрації відберуть весь прибуток.

Штрафи та пені з самозайнятих осіб та ФОП фіскали вправі стягувати після завершення їх професійної та підприємницької діяльності. А якщо вона буде продовжена без реєстрації, то до держбюджету конфіскують всю суму отриманої від неї прибутку. Про таким заходи впливу на недбайливих платників податків розповіла Державна податкова служба (ДПС) в листі, розісланих в ЗМІ 23 червня.

 

Лист


Головне управління ДПС в Києві інформує про положення в законі 466-IX (колишній законопроект 1210), що стосуються самозайнятих осіб та осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність.

Вони беруться на облік у Державній податковій в день прийняття заяви.
Постановка на облік ФОП підтверджується відомостями на порталі електронних сервісів без обов'язкової виписки з реєстру, як раніше.
ФОП, що сполучає незалежну професійну діяльність, враховується як ФОП з ознакою здійснення незалежної професійної діяльності.
Змінено порядок внесення до Державного реєстру фізичних осіб - платників податків запису про припинення підприємницької діяльності ФОП або незалежної професійної діяльності фізичної особи.
Державна реєстрація припинення підприємницької чи незалежної професійної діяльності фізичної особи не припиняє зобов'язань, які виникли в період діяльності.
Якщо після припинення своєї діяльності самозайнята особа продовжує її по факту, то вважається, що воно почало її без взяття на облік.
"Раніше було два різних заяви: можна було реєструватися як підприємець, а можна як" незалежна професійна діяльність ", і люди часто помилялися, подавали не те заяву або подавали обидві, це була велика колізія в законі. Податківці тепер поміняли адміністрування в залежності від діяльності ", - прокоментувала UBR.ua Олександра Томашевська, податковий консультант, генеральний директор Є. С. Консалтинг.

Якщо основна частина листа направлена ​​на роз'яснення змін в адмініструванні самозайнятих осіб, зручних для самих податківців, то для самозайнятих найбільш важливими є останні два пункти з цього переліку, так як вони стосуються оподаткування і фінансових санкцій за порушення.

 

Ухилення від податків


Усталеною практикою для самозайнятих осіб стало поєднання професійної діяльності та малого підприємництва, завдяки чому вони можуть уходити від оподаткування. Наприклад, практикуючий адвокат як самозайнятої особи повинен сплачувати 18% прибуткового податку (ПДФО), 1,5% військового збору, а також 22% єдиного соціального внеску (ЄСВ) - всього 41,5% зі свого заробітку. Однак при реєстрації їм ФОП юриста-суб'єкта підприємництва він буде виплачувати, наприклад, всього 5% податків, істотно економлячи на відрахуваннях до держбюджету і Пенсійного фонду.

При такому поєднанні самозайнята особа діє як адвокат тільки в тих випадках, де необхідно пред'явлення адвокатського посвідчення, наприклад, при поданні клієнта в суді, і якщо по суду компенсуються витрати на адвоката, то такий дохід оподатковується ставкою в 41,5%. В інших же випадках можна проводити доходи як ФОП. Саме на таку практику натякає лист ДПС.

Штрафи


Закон 466-IX не перешкоджає поєднанню, так в цілому, вважають експерти, на ділі і не може їй перешкодити. Однак фіскали проте акцентують на фінансові санкції за порушення.

"Визначено, що державна реєстрація припинення підприємницької чи незалежної професійної діяльності фізичної особи ... не припиняє ... зобов'язань, що виникли при здійсненні ... діяльності, і не змінює строків, порядків виконання таких зобов'язань та застосування штрафних санкцій та нарахування пені за їх невиконання", - повідомляється в листі ДПС.

В цілому це логічний висновок з точки зору бізнес-діяльності, однак у вітчизняних реаліях фіскали можуть обкладати штрафами і заднім числом, що вони активно застосовували навіть у період карантину, коли штрафи і пені взагалі були законодавчо заборонені.

Тому поєднання двох видів діяльності може дати в майбутньому теоретичну основу для штрафів заднім числом як за несплачені податки, так і за прострочення в їх оплаті - хто знає, як в майбутньому можуть сприйняти такий відхід від податків. Цілком може виявитися, що колишньому адвокату будуть приходити "космічні" штрафи як приватній особі за раптом знайдені в минулому порушення. Втім, на даний момент за сам факт суміщення покарань в законі не передбачено.

Покарання


Особливу увагу фіскали приділили також і покаранню за продовження професійною діяльністю після зняття з реєстрації, коли, наприклад, той же адвокат приймає гонорари і ніяк за них не звітує - ні як самозайнята особа, ні як ФОП.

"У випадку, якщо після внесення до Державного реєстру запису про припинення підприємницької чи незалежної професійної діяльності фізична особа продовжує здійснювати таку діяльність, вважається, що вона розпочала таку діяльність без взяття її на облік як самозайнятої особи", - сказано в листі.

Дане формулювання означає, що такий громадянин фактично веде недозволений бізнес, а значить, може бути покараний на всю суму отриманого від незаконного бізнесу доходу. Тобто сплатить в даному випадку не 5% або 41,5%, а всі 100% прибутку. Таке формулювання дозволяє обходити навіть максимальне обмеження податкової ставки.

"У нас максимум податків - це 41,5% з чистого доходу, більше податків можна брати. Формально є стара норма, що всі гроші йдуть до держбюджету з прибутку від діяльності без реєстрації. Але в реальності це не працює, у нас все дуже криво прописано. Якщо людина подала річну декларацію і заплатив з неї доходи, то про яку взагалі діяльності "без реєстрації" може йти мова", - говорить Томашевська.

Експерти сумніваються, що таку норму будуть застосовувати, інакше в цьому випадку доведеться застосовувати її дуже широко - до сотень тисяч українців, які торгують на OLX товаром діяльності або пропонують там же послуги сантехніка, і все без реєстрації діяльності. Особам ж, які ведуть професійну діяльність, до яких можуть виникнути питання, в такому випадку вигідніше просто сплатити податки, подавши річну декларацію як фізособа і заплативши 19,5% податків, що вдвічі менше навантаження для самозайнятої особи.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

   
© newspravda.com