Enter your email address:

   
   

Системний тиск на міжнародні тютюнові компанії в Україні може призвести до хаосу на ринку та втрат держави на десятки мільярдів гривень.

Про це розповів Олександр Охрименко, президент Українського аналітичного центру, коментуючи, заяви депутатів про націоналізацію тютюнових компаній, штрафи з боку АМКУ та залучення ЗМІ до тиску на суддів, передає Gazeta.ua.

Експерт нагадав, що міжнародні тютюнові компанії інвестували величезні кошти в розвиток виробництв, платять десятки мільярдів гривень податків і акцизних зборів, створили прозорий ринок. Крім цього, вони роблять внесок у зростання економіки: створюють робочі місця, забезпечують експорт і надходження валютної виручки.

10 жовтня 2019 АМКУ оштрафував дистриб'ютора "Тедіс Україна", а також 4 виробників тютюнових виробів та їхні підрозділи з дистрибуції на 6,5 млрд гривень. Компанії оскаржують штраф у суді. "Імперіал Тобакко Продакшн Україна" й "Імперіал Тобакко Юкрейн" зібрали докази тиску на суд, до якого залучені депутати, журналісти, щоб виправдати дії АМКУ Юрія Терентьєва.

Згодом "Імперіал Тобакко Продакшн Україна" й "Імперіал Тобакко Юкрейн" заявили про упередженість судді та стали вимагати її відводу. Суддя Марченко О. В. ухвалює суперечливі рішення за однакових обставин. Наприклад, у лютому 2020 вона двічі відмовляє АМКУ у відстрочці сплати судового збору в позовах про стягнення штрафу. Однак уже в липні Марченко змінює позицію — дозволяє АМКУ відстрочити сплату збору в позові про стягнення штрафів з табачників. Яких-небудь нових передумов для ухвалення протилежного рішення не було, і АМКУ обґрунтував прохання тими ж причинами, що й у лютому.

Суддя визначила позицію на користь АМКУ, що означає формування рішень поза стінами суду, де сторони доводять свою правоту. Оштрафовані компанії єдиною підставою для зміни позиції судді називають ймовірний тиск на суд і побоюються, що це перешкодить їм довести свою правоту в позовах проти незаконних штрафів АМКУ.

"Це може призвести до того, що іноземні інвестори тікатимуть з України, — коментує наслідки тиску на міжнародні тютюнові компанії Олександр Охрименко. – Відповідно, Україна втратить колосальні податкові надходження до бюджету й експорт. Закінчиться все сумно. Рахуйте самі: 70% акцизних зборів до бюджету дає тютюнова галузь — це десятки мільярдів на рік. За моїми підрахунками, Україна ризикує втратити від 30 до 50 млрд грн на рік".

Охрименко нагадав, що умови та правила взаємодії держави з тютюновими компаніями врегульовані в Угоді про асоціацію між Україною та ЄС, отже, нашій країні не треба придумувати свій "регуляторний велосипед".

"Між державою та виробниками повинна бути угода про регулювання тютюнового ринку, і вона має відповідати Угоді про асоціацію з ЄС. Слова політиків зі "Слуги народу" та від опозиції створюють враження, що вони в очі не бачили Угоди про асоціацію, однак Україна повинна чітко її виконувати", — підкреслив експерт.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

   
© newspravda.com