Enter your email address:

   
   
Безодня боргів по ЖКП

Українці вже винні постачальникам 55 млрд грн за світло, воду і опалення.

Українці все гірше платять за "комуналку": Держслужба статистики підрахувала, що борги за "воду, газ і світло" за підсумками грудня 2018 року досягли рекордної суми – 55,6 млрд грн, що більше суми субсидій на оплату компослуг, закладеної в держбюджеті на 2019 рік, пише Сегодня.ua.

Ситуація для боржників посилиться з травня цього року, коли на борги почнуть нараховувати ще й пеню – 0,01% за кожен день прострочення, або 3,65% за рік. Втім, експерти в сфері ЖКГ налаштовані скептично: на їхню думку, пеня лише збільшить суму заборгованості і не вплине на зростання платежів.


Як не платять

Згідно з даними Держстатистики, в жовтні 2018 року заборгованість за всі види компослуг становила 39,9 млрд грн і почала різко зростати з початком опалювального сезону. У листопаді було 47,7 млрд грн (+7,8 млрд грн), в грудні – 55,6 млрд грн (+7,9 млрд грн). За оцінкою експерта в сфері ЖКГ Андрія Нікончука, борги зросли насамперед за рахунок тих, хто в отопсезон позбувся субсидій через зростання їх доходів.

"Приблизно 95% боржників, втративши держдопомогу, тепер не мають можливості платити за ці послуги, – сказав нам Нікончук. – І лише 5% припадає на громадян, які зі своїх суб'єктивних міркувань не вважають за потрібне платити. Є у людей можливість реструктуризації боргів, але не впевнений, що ті, хто не здатний сплатити поточне споживання, зможуть погашати ще й недоїмку. Вона накопичується і при досягненні чималої суми – від 10 тис. грн і вище – на боржників подають в суд".

Як стягують

В одній з компаній, що управляють (колишній ЖЕК) Дніпровського району Києва нам розповіли, що починають судитися з боржниками, у яких накопичилося понад 20 тисяч боргу.

"Судитися дорого, оскільки подача коштує 1% від суми заборгованості, тому тим боржникам, у кого суми невеликі, пропонуємо борг реструктуризувати, але погоджуються не всі. Подані вже кілька сотень позовів, за багатьма винесені рішення", – відповіли нам в компанії.

Юрист Володимир Столітній підрахував, на скільки зросте заборгованість, якщо введуть пеню:

"Пеня всього 0,01% в день, це 3,65% річних, але не більше 100% від суми боргу. Припустимо, борг з квартири дорівнює 2000 грн на місяць за всіма видами послуг. Через 30 днів з пенею буде 2006 грн. Якщо допустити, що борг буде наростати на 2000 грн/міс., то за рік набіжить вже 24: 473 грн, оскільки пеня нараховується на збільшення боргу".

І Столітній, і Нікончук впевнені, що така маленька пеня мало кого змусить розщедритися. А старший консультант з питань соцзахисту населення Інституту місцевого розвитку Антон Левицький стверджує, що серед 55,6 млрд грн боргів чимало таких, які стягнути неможливо: через термін давності в 3 роки з моменту появи недоїмки, а також у зв'язку зі смертю боржників, перш за все це самотні люди похилого віку, які проживали в неприватизованому житлі.

"Оцінити, скільки боргів безнадійні, складно, та й комунальники не горять бажанням зробити "переоблік", маніпулюючи цифрами заборгованості для прикривання своїх прорахунків. Але пеня потрібна, це хоч невеликі, але санкції", – сказав Левицький.

Економіст Олександр Охріменко, навпаки, впевнений, що "старих" боргів – не більше 20%, решта утворилися за 2016-2017 рр. після різкого зростання тарифів на компослуги, тому їх стягнути реально. 

Прогнози експертів

Всі експерти сходяться: в 2019 році варто очікувати подальшого зростання боргів, що швидко призведе до колапсу в комунальній сфері.

Старанно платять з субсидіями і в Києві

В середньому по Україні оплата за компослуги (з урахуванням субсидіантів, які платять 100% під загрозою позбавлення субсидії) в 2018 році склала 80,6%, а в грудні набагато менше – 58,3%. Найкраще платять в Києві – 90,8% сум, виставлених в рахунках, Хмельницькій – 88,1% і Львівській областях – 87,9%, найгірше в Луганській області – 61,6%, далі йдуть Донецька – 69,4% та Івано-Франківська – 70,3%. В інших областях рівень розрахунків знаходиться в межах 75-83%. За видами послуг найвищий рівень оплати за електроенергію – 100%, утримання будинків – 89,2%, вивезення сміття – 89,4% і холодну воду – 89,2%. За опалення оплачують 83,3%, за газ – 73,6%. За рік боржники уклали з постачальниками послуг 74,5 тис. договорів на розстрочку боргів на загальну суму 505 млн грн. Традиційно найкраще люди платять за ті послуги, які найпростіше відключити. Це електроенергія і газ, який використовується для опалення, а також вивезення сміття. Розрахунки за газ сягають майже 100% в сільській місцевості, а за вивезення сміття – в приватному секторі міст, де у боржників побутові відходи відразу припиняють вивозити, якщо утворився борг. 

Loading...
Loading...

Додати коментар


Захисний код
Оновити

   
© newspravda.com