Enter your email address:

   
   
долари

В українців більше не вимагатимуть перерахунку в гривню і повернень валютних позик у нацвалюті.

Про це заявили у Великій палаті Верховного суду після розгляду справи №464 / 3790/16-ц.

Якщо українці займали комусь гроші в доларах, євро або фунтах, то вони мають право отримати валютний відсоток і пеню, не перераховуючи їх в гривню.

Такий висновок було зроблено під час розгляду спору по валютній заборгованості фізичних осіб. Громадянин позичив іншому $ 75 тисяч під розписку. А коли той не зміг повернути гроші, то звернувся до суду, нарахувавши всі додаткові платежі в розмірі $ 24,58 тисяч як відсотки за користування коштами і $ 2,7 тисячі як пеню в розмірі 3%.

Ці гроші разом з пенею кредитор мав намір повернути в доларах, не перераховуючи в гривню. Велика палата ВС схвалила таке рішення фізособи.

У постанові Верховного суду сказано: «Конвертація суми позики в іноземній валюті для визначення розміру відсотків на рівні облікової ставки НБУ в національну валюту України – гривню буде суперечити частинами першою, третьою статті 1049 ЦК України щодо обов’язку позичальника».

Також зазначеною постановою Верховний суд вирішує судам нижчої інстанції виносити рішення на користь валютних виплат.

«Суд має право прийняти рішення про стягнення грошової суми в іноземній валюті. З огляду на положення частини першої статті 1046 ЦК України, а також частини першої статті 1049 ЦК України належним виконанням зобов’язання з боку позичальника є повернення суми коштів у строки, в розмірі та саме в тій валюті, яка визначена договором позики, а не у всіх випадках і безумовно в національній валюті», – йдеться в постанові.

Про пеню у розмірі 3% від загальної суми позики було вирішено таке: «Передбачене частиною другою статті 625 ЦК України нарахування 3% річних має компенсаційний, а не штрафний характер, оскільки виступає способом захисту майнових прав та інтересів, який полягає в отриманні компенсації від боржника».

У свою чергу правознавці позитивно сприйняли роз’яснення від Верховного суду.

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

   
© newspravda.com