Enter your email address:

   
   
З травня в Україні почнуть монетизацію пільг і додадуть правила для субсидій

У Міністерстві соцполітики готують новий етап монетизації держдопомоги.

Слідом за субсідіантамі живі гроші зможуть отримувати мільйони пільговиків. Мова про дітей війни, чорнобильців, інвалідів та інших категоріях громадян, котрі офіційно мають право на пільгу, яких мільйони. При цьому по ходу будуть змінюватися правила. Яких нововведень чекати одержувачам державної допомоги в інтерв'ю журналістам розповів генеральний директор Директорату сім'ї та соціальної підтримки Мінсоцполітики Віталій Музиченко.

Що має на увазі наступний етап монетизації?

Ми говоримо не тільки про монетизацію субсидій. Безсумнівно, субсидії є великою частиною цього механізму, але в Україні є ще й інша система - надання пільг на оплату послуг ЖКГ, які отримують майже 3,5 млн. домогосподарств. Залежно від статусу, пільговик отримує від 25% до 100% знижки.

Закон про ЖКП, для виконання якого була впроваджена монетизація субсидій у грошовій готівковій або безготівковій формі, передбачає додавання до цієї системи ще й пільги. Для інвалідів, чорнобильців та інших категорій громадян. Відповідно, по завершенню опалювального періоду, нашим міністерством розроблено проект постанови, який передбачає з травня 2019 року перехід до наступного етапу. Це виплата пільг на оплату комунальних послуг в грошовій формі. Проект спрямований на утвердження в зацікавлені центральні органи виконавчої влади.

Кого це торкнеться?

Абсолютно всіх категорій громадян, які мають право на пільги: починаючи з дітей війни і чорнобильців і закінчуючи учасниками бойових дій, інвалідами війни та ін.

Якщо мова йде про 25-100% знижку на оплату ЖКП, то чи відомо, скільки люди отримують в грошах?

Все залежить від того, який набір послуг є у того чи іншого пільговика. Це все одно, що порівнювати розмір субсидії: у кого-то вона 100 грн., В іншого - 5 тис. Грн. Все залежить від площі житла, обсягів споживання, складу домогосподарства. В даному випадку, все залежить від складу сім'ї пільговика, від його доходів.

Але якщо субсидія завжди призначається органами соцзахисту населення (осіба туди звертається, там збирають необхідну інформацію, здійснюють розрахунки, приймають рішення), то ситуація з пільгами виглядає інакше. Постачальники послуг, коли виставляють платіжки людям, враховують відсоток знижки.

Зміни передбачають серйозні зміни в системі нарахування платежів. Ми повинні перейти до нарахування пільг безпосередньо органами соцзахисту, вони ж розрахують розмір пільги і виплат в грошовій формі.

Чи вплинуть ці зміни на розмір пільги?

Ні, жодним чином. Змінюється алгоритм нарахування, виплати, але не процедури призначення. Як і в субсидії.

Раніше людина, яка могла розраховувати на пільгу, повинна була звернутися в органи соцзахисту для її постановки на облік в Єдиному держреєстрі. Написати заяву у відповідної організації (де отримує пільгу), надати копію посвідчення, щоб отримувати знижку.

Після зміни механізму звертатися потрібно буде тільки в органи соцзахисту, які самі уточнять розміри діючих тарифів по певній послузі в конкретному будинку. І, з огляду на наявну інформацію від пільговика (про склад сім'ї), розрахують пільгу і перерахують фінансування.

Через який банк монетизують пільги?

Субсидії успішно виплачуються в Ощадбанку, тому і пільги будуть виплачуватися там же. Але якщо для отримання субсидій потрібно було, в деяких випадках, писати заяву на отримання грошей, то з пільгами ми пропонуємо більш просте рішення.

З 1 травня всіх пільговиків автоматично переведуть на безготівкову форму - в Ощадбанк. Якщо заявник захоче отримувати гроші готівкою, він повинен буде самостійно відкрити рахунок в Ощадбанку, а потім знімати гривню в нього. Але після першого ж прострочення, якщо вона трапиться, людину автоматично переведуть на безготівкову форму.

Що варто знати при виборі готівкової та безготівкової форм отримання допомоги?

По субсидія працює два механізми. Це готівкові виплати, коли одержувачам видають безпосередньо готівкові гроші (через Пенсійний фонд або Ощадбанк). А також безготівкова форма, яка заробила з початку 2019 року. Вона діє для тих, хто звернувся за субсидією з 1 січня. Їм автоматично відкривають обліковий запис в Ощадбанку, куди зараховуються кошти.

Банк, без участі громадян, фінансує платіжки, а зекономлені гроші після опалювального періоду можуть бути зняті субсідіантом готівкою або перераховані на його особистий банківський рахунок.

Такі ж дві системи ми запропонуємо і пільговикам. Адже не кожному, скажімо, ветерану в селі, захочеться щомісяця їздити знімати гроші в райцентр, або отримувати їх в Укрпошті, а потім оплачувати рахунки. Набагато краще, якщо за нього це робитиме Ощадбанк.

До речі, у випадку з субсидіями багатьом людям не подобається монетизація. Вони просять повернути колишнє адміністрування, щоб їх платежами займався Ощадбанк. Тому в травні ми змінимо систему для субсідіантів. Вони зможуть вибирати між безготівковою та готівковою формою виплати.

Якщо людина не буде вчасно оплачувати комунальні послуги, зобов'яжуть його повернути державі виділену на оплату ЖКП допомогу?

З субсидіями і пільгами нормативно-правові механізми різні. Пільги регулюються законом, яким позначено право на їх отримання. Держава не має право зупинити виплату пільг незалежно від того, сплатила людина комунальні послуги чи ні. Якщо одержувач готівки пільг не буде за них платити, його переведуть на безготівкову форму.

Але якщо ми говоримо про одержувачів субсидій, є пряма норма постанови Кабміну, яка зобов'язує громадян своєчасно оплачувати ЖКП. За прострочення понад один місяць, позбавлять субсидії на наступний період, поки борги не погасять. Ця норма буде збережена.

Чи змінюється якось ситуація з взаємодією органів соцзахисту з ОСББ, де є пільговики?

Ні. Взаємодія з ОСББ або ВЖРЕП ніяк не змінюється. Вони так само інформують про зміни розмірів внесків, які у них є. Ніякої точної кількості пільговиків від них нам не потрібно. Тільки розмір внесків, прийнятий загальними зборами. Щоб прорахувати розмір пільги, нам потрібен норматив і вартість послуг.

Фіксуються у пільговиків зловживання в ході отримання держдопомоги?

Право на пільгу позначає відповідне посвідчення, тобто наявність певного статусу. Звичайно, посвідчення може бути підроблено, але це вже питання до правоохоронних органів. В системі субсидій є набагато більше варіантів для маніпуляцій, так як там більше критеріїв щодо отримання такого виду допомоги. Якщо розкриється, що людина незаконно отримував пільгу або субсидію, він повинен буде повернути гроші до держбюджету. Статистики по таких правопорушень немає, але випадки звичайно бувають.

Коли проект з монетизації пільг запрацює?

Ми пропонуємо, щоб в травні. Але є ще регламентна процедура, яка передбачає проведення громадського обговорення (те, що відбувається зараз), узгодження від центральних органів виконавчої влади, озвучування їх позиції. І вже за підсумками таких напрацювань, ми будемо подавати його на розгляд Кабміну. При позитивному результаті, в травні система запрацює.

3,5 млн. Осіб пільговиків. Всіх відразу переведуть на нову систему виплат?

Всі на першому етапі будуть переведені на безготівкову виплату. Від пільговика, по суті, нічого не потрібно. Це буде зроблено внутрішніми резервами системи соцзахисту. Буде так само, як з субсидіями. Людині не потрібно особисто нічого відкривати в Ощадбанку. Вона звертається до органів соцзахисту, які призначають субсидію і передають дані в банк.

Оксана Матвейчук

Додати коментар


Захисний код
Оновити

   
© newspravda.com