Enter your email address:

   
   
Нацбанк змусить українські банки відкрити дані про всі карткові рахунки людей

Відомості в рамках OpenAPI отримають небанківські структури під нові сервіси.

Українцям анонсували справжню революцію на платіжному ринку. Нацбанк заявив на своєму сайті, що починає виконувати європейську директиву для платіжних систем PSD2, яка стосується відкриття ринку для небанківських установ. Вважається, що це дозволить сильно розширити можливості людей: зможуть платити і перераховувати гроші де завгодно і коли завгодно. Не тільки в банках.

У нашій країні про це говорять уже рік-півтора, і тільки зараз НБУ активно підключився до цього питання. Чи то його підштовхнули колеги з Євросоюзу, з якими наші регулятор став тісніше співпрацювати (після того, як наша країна стала отримувати макрофінансову допомогу від ЄС), то чи самі додумалися в ході підготовки нового платіжного закону.

«Перше: є чітке розуміння, що до червня 2020 року буде прийнято новий закон про платіжні послуги, який розробляється зараз і в жовтні 2019 року потрапить до Верховної Ради. Відповідно з'являться нові учасники ринку, яких точно треба буде регулювати. Це ті учасники, які вже є в Європі, але ще ні в якій якості не присутні в Україні. Друге: є різноманітні ініціативи, оскільки деякі учасники ринку перебувають в незрозумілому статусі - чи то технічних, чи то фінансових посередників. Це може бути або звичайне ТОВ, або фінансова компанія. Можливо те регулювання, яке зараз Нацбанк передбачає здійснити пов'язано з їх статусом. Вони хочуть тримати руку на пульсі, щоб уникнути сюрпризів. Всі пам'ятають, як Нацбанк забирав ліцензії», - розповів UBR.ua директор Асоціації EMA Олександр Карпов.

Кажуть, що платіжну реформу будуть виписувати разом із західними консультантами і радникам. А також із залученням великих міжнародних аудиторських компаній. Ходять чутки про підключення Deloitte.


Що збираються робити

НБУ перерахував 9 пунктів перебудови платіжного ринку, з яких ключові - два.

    Перше - це спрощення ліцензування і внесення в реєстр небанківських організацій, які звертаються до Нацбанку за отриманням платіжної ліцензії. Таким структурам не буде потрібно попередньо отримувати статус фінансової установи. Його можна буде отримувати одночасно з отриманням ліцензії, що має прискорити процес. А сама ліцензія почне надаватися в електронній формі.

Втім, тотальної лояльності від чиновників не чекають.

«Все підряд не зможуть займатися платежами. Напевно з'являться жорсткі вимоги за капіталом, а також до кінцевих бенефіціарів, яких будуть ретельно перевіряти. Походження коштів теж з'ясують, можна не сумніватися», - зазначив UBR.ua фінансовий експерт Василь Невмержицький.

    Друге: впровадження відкритого банкінгу або відкритого банківського API. Це прямий наказ банкам відкрити клієнтські бази даних, програмні інтерфейси (API) для небанківських структур. Коли під директиву PSD2 це зробили в Європі, це підштовхнуло розвиток мобільних онлайн-платежів, а також технологічні компанії.

Що людям з цього

Люди можуть отримати нові можливості.

«Можуть з'являтися зручні сервіси, які будуть допомагати людям і компаніям управляти фінансами. Такі, які зараз не надають банки. Наприклад, ви фізособа-підприємець і у вас 4-5 рахунків і клієнт-банки в різних банківських структурах. Для кожного потрібно мобільний додаток, ключі та інші нюанси. А тут вам розроблять і запропонують один єдиний додаток, в якому будуть всі рахунки в різних банках, і запустять під них масу цікавих послуг. Одним агрегатором користуватися набагато зручніше, ніж кожним банкінгом окремо. І все це завдяки OpenAPI», - навів приклад UBR.ua Невмержицький.

    Наприклад, в США кілька років тому з'явився банківський агрегатор Mint, яким користується до 30 млн. Американців і канадців.
    В Індії завдяки відкриттю банківської інформації запустили систему розкриття даних API India Stack: дозволяється формувати документи і проводити ідентифікацію в різних формах (в тому числі по біометриці).
    У Сінгапурі місцева Асоціація банків підготувала документ Finance-as-a-Service для обміну банківською інформацією, щоб створити грунт для нових проектів і стартапів.

Що ще поміняють

Крім ключових моментів, є цілий перелік інших анонсованим Нацбанком змін, які займуть не менше року:
 

  1.     Доповнення списку платіжних послуг. Можливо з'являться абсолютні ноу-хау, хоча приклади регулятора більше нагадують дроблення стандартних сервісів по перерахуванню грошей, в яких стане учасником більше обслуговуючих компаній. Люди можуть цього і не помітити.
  2.         Членство в платіжних системах не має бути обов'язковою умовою для надання платіжних послуг. Ринок повинен стати доступнішим.
  3.         Платежами зможуть займатися не тільки банки, але ще і установи електронних грошей, поштові оператори, державні структури. Ще з'являться постачальники обмежених платіжних послуг, наприклад, телеком і інтернет-оператори, соціальні проекти та ін.
  4.         Впровадять нові правила і регулювання на ринку електронних грошей.
  5.         Запустять нові вимоги до аутентифікації людей і для більш безпечної віддаленої взаємодії. Людей будуть краще перевіряти ще раз перед тим, як відкриють доступ до грошей.
  6.         Можуть з'явитися ліміти по авторизованим операціями. Тобто люди почнуть ризикувати певними сумами при розрахунках без перевірки. Банки не будуть нести відповідальність за втрату грошей в такій ситуації.
  7.         Нацбанк розширить свої повноваження на платіжному ринку.Все це поки що загальні намітки, багато з яких ще обговорюються. Джерела UBR.ua повідомили, що більшість питань лише обговорюються. А заявлені зараз, щоб показати західним партнерам діяльність НБУ. Лише деякі вже опрацьовуються для платіжного законопроекту, над яким працює центробанк.

Наступного тижня, 18 липня, законопроект і озвучені реформи будуть обговорюватися на спеціальній платіжній нараді в Нацбанку.

З кожним роком українці все активніше користуються платіжними картами. Український процесинговий центр (UPC) днями повідомив про збільшення в першому півріччі 2019 роки загального кількості покупок за допомогою пластику на 36,6%. На одну активну карту доводилося 2,5 операції.

При цьому відразу на 58,2% збільшилася кількість платежів в POS-терміналах, тобто люди не просто знімають готівку в банкоматах, а розраховуються в магазинах, заправках і навіть на ринках.

Нацбанк зі свіжої статистикою запізнюється, і можна оцінити тільки дані першого кварталу 2019 року: люди провели 906,3 млн карткових операцій на загальну суму 395,5 млн грн. Це все: від грошових переказів з картки на картку до розрахунків в магазинах.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

   
© newspravda.com