Enter your email address:

   
   

Інвестори не прийдуть до України, доки в нас кишенькові суди.

Спеціаліст з компанії "ЕIG ENERGY" Віталій Бутенко так написав у Фейсбуці:  «ДП «Енергоринок» не взмозі розраховуватися з старими боргами, новостворене ДП «Гарантований покупець» завдяки рішенням судів не має коштів. Виробники «зеленої енергії», особливо ті, які закупають сировину залишаються без оплати, а відповідно на межі зупинки. А це не виплачені ЗП, не оплачена сировина, невиплачені кредити. Більшість «зелених кредитів» були надані міжнародними фінансовими інститутами, а це вже імідж держави в очах іноземних інвесторів....».

Новий ринок електроенергії, який заробив в Україні з 1 липня, дуже неприємно відгукнувся для учасників ринку альтернативної енергетики.

ДП Гарантований покупець, який прийшов на зміну ДП Енергоринок, не зможе повністю розрахуватися з зеленими станціями в покладений термін. Про це написав у минулу п'ятницю у себе у Фейсбук співвласник Clear Energy Андрій Гриненко. У цю групу входять станції, що працюють на трісці і біогазі.

"Держпідприємство не виконує свої зобов'язання в повному обсязі", - розповідав він.

Гриненко повідомив, що за перші десять днів липня зі станціями розрахувалися за авансом. Але платежі в цьому місяці значно нижче. А подальші розрахунки під питанням. Гроші навряд чи знайдуться. У ДТЕК ВДЕ, який управляє найбільшими в Україні вітро- і сонячними станціями, дають схожий коментар. "Зараз керівництво ДП заявляє, що не зможе розраховуватися в повній мірі за електроенергію з відновлюваних джерел. Кінцевий термін розрахунку держпідприємства перед компаніями ВДЕ - 10 серпня", - уточнили в прес-службі компанії.

Причина - Окружний суд Києва за позовом підконтрольного Ігорю Коломойському Нікопольського заводу феросплавів 27 червня призупинив дії кількох постанов НКРЕКП, які встановлювали тарифи для Укренерго на передачу електроенергії.

У скасованих судом тарифах було закладено в тому числі і механізм компенсації "зеленого" тарифу виробникам. І тому Укренерго не в змозі повністю розрахуватися з Гарантованим покупцем. Той, в свою чергу, не зможе розрахуватися з альтернативниками. Йдеться як про великі комерційні станції, які, є наприклад, в розпорядженні у Ріната Ахметова, так і про домашні СЕС.

Заступник директора Укренерго з інвестицій Володимир Кудрицький  11 липня підтвердив на конференції, що дефіцит коштів на оплату електричної енергії, згенерованої з поновлюваних джерел, що виник в результаті рішення суду, становить близько 6,2 млрд грн. За його словами, зараз діють старі тарифи, яким покриваються виключно операційні витрати компанії. Компенсацій для альтернативників в них немає.

НКРЕКП оскаржила рішення київського суду.


Старі борги теж залишилися

Це ще не все. Біда не приходить одна. Як виявилося, старе ДП Енергоринок теж заборгувало альтернативщикам (і не тільки їм) велику суму за кілька місяців до припинення своєї діяльності, тобто до першого липня.

10 липня Енергоринок опублікував у себе на сайті повідомлення, в якому підприємство повідомило про "вкрай негативну ситуацію з розрахунками на оптовому ринку електричної енергії". За даними ДП, обленерго не розрахувалися в повному обсязі за постачання електроенергії. І станом на дев'яте липня їх заборгованість становить 3,6 млрд грн, з яких 2,7 млрд грн - тільки за червень.

За вісім днів липня Енергоринок отримав тільки 5% оплати заборгованості. І відповідно не може розрахуватися з виробниками електроенергії, зокрема, з тими, які "добувають" її з альтернативних джерел.

Андрій Гриненко каже, що з його станціями Енергоринок розрахувався за червень тільки на 28-30%. Коли буде інше - питання поки без відповіді.


На ринку паніка

Зелені енергетики б'ють на сполох. Українська асоціація відновлюваної енергетики звернулася до президента Володимира Зеленського. "У Канаді Ви заявили, що в Україні одні з кращих умов в світі для інвестування в "зелену" енергетику. А також, що Ви маєте намір їх покращувати за рахунок спрощення бюрократичних процедур і посилення захисту НАШИХ інвестицій", - йдеться в зверненні. Але за фактом інвестори, які вклали в поновлювану енергетику близько 2,5 млрд євро за останні 5 років, "ризикують опинитися перед загрозою банкрутства через зупинку виплат по" зеленому "тарифу".

Багато об'єктів зеленої енергетики часто будувалися в Україні під кредити міжнародних банків. Наприклад, ЄБРР. І тепер, як вважають у профільній асоціації, зобов'язання перед ними можуть бути порушені. А довіру інвесторів - підірвано.

У Держенергоефективності недавно повідомляли, що тільки за перше півріччя в Україні було введено в експлуатацію 1 550 МВт потужностей об'єктів альтернативної енергетики з загальним обсягом інвестицій в 1,3 млрд євро. Це майже в два рази більше, ніж за весь 2018 рік.

Як відзначають в Clear Energy, яка володіє Корюківської ТЕС в Чернігівській області, біля станції є щоденні витрати на закупівлю біопалива (деревної тріски) для роботи теплових електростанцій, щомісячні платежі з розрахунку за кредитами, необхідні кошти на розвиток нових проектів. І ресурсів на це не вистачить.

Істотні затримки з оплатою відчули на собі і підрядники, які вводять станції альтернативної енергетики в експлуатацію. "На нашу компанію дуже істотно вплинула не вчасна виплата нарахувань по зеленим тарифами операторам сонячних електростанцій, так як більшість наших клієнтів розширюють побудовані ними станції і вводять нові потужності", - говорить СЕО Солар Стальконструкція Євген Яременко. Відсутність фінансування у його клієнтів призводить до відстрочень щодо фінансування замовлень.

 

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

   
© newspravda.com