Enter your email address:

   
   
Іноземні інвестори можуть обрушити економіку України. Чим небезпечна піраміда ОВДП?

Міністерство фінансів України 16 липня 2019 року продало на аукціоні рекордну кількість ОВДП. Загальна сума облігацій склала більше 33 млрд гривень або більше 40% від плану валютних запозичень у першому півріччі 2019 року.

EtCetera з’ясовував, звідки у інвесторів такий інтерес до держоблігацій України і як великі запозичення по ОВДП можуть нашкодити економіці України.

У вівторок, 16 липня, сумарний продаж гривневих ОВДП склала 7,4 млрд гривень. Гривневі облігації продавали під 17-17,7% річних. Продаж валютних ОВДП склала 1 млрд доларів. Мінфін розміщував їх зі ставкою 6,5-7% річних.

Як розповів старший фінансовий аналітик групи ICU Тарас Котович, зазначений обсяг продажу держоблігацій є дуже великим. Він зазначив, що Мінфіну вдалося залучити понад 40% валютних запозичень від запланованих на перше півріччя 2019 року.

Тарас КОТОВИЧ, старший фінансовий аналітик групи ICU:

    "Підтримку попиту могли надати досить великі виплати по валютних ОВДП в липні (всього близько 800 млн доларів), а також активізація попиту на ці інструменти, яка зазвичай відбувається у другій половині року на очікуваннях ослаблення гривні."

Загальний обсяг розміщення ОВДП у 2019 році вже досяг рівня 234 млрд гривень. При цьому до держбюджету було закладено тільки 202 млрд гривень. Це означає, що за перші півроку Мінфін перевиконав річний план з продажу держоблігацій майже на 15%.

Активність іноземних інвесторів на ринку українських ОВДП сприяє зміцненню гривні. Для того, щоб придбати облігації, вони змушені завести в Україну валюту і обміняти її на гривню, за яку купують пакет ОВДП. Чим більше доларів інвестори пропонують на валютному ринку, тим міцніше курс гривні. Це означає, що чим вищий інтерес іноземців до українських держоблігацій, тим дешевше українці можуть купити долар. Завдяки іноземним грошам Нацбанку вдається ігнорувати сезонні тренди і кілька місяців поспіль утримувати курс на рівні 26 гривень за долар.

Як розповів фінансовий аналітик Олексій Кущ, Україна дуже ризикує, розміщуючи великі обсяги ОВДП. Цей ризик формують дві складові: терміни розміщення ОВДП (3-6 місяців мало для проведення структурних реформ) і їх прибутковість у 20%.

Олексій КУЩ, фінансовий аналітик:

    "Ризики колосальні. Якщо подивимося на динаміку вкладень нерезидентів в ОВДП, ми побачимо, що за останні 6 місяців їх інвестиції зросли у 10 разів – до 60 млрд гривень, що еквівалентно 2 млрд євро."

За словами політолога Юрія Романенко, через «політику дорогих грошей» і неможливість покривати свої витрати без боргів, український ринок ОВДП перетворився у фінансову «піраміду».

Юрій РОМАНЕНКО, політолог:

    "При перших серйозних коливаннях на світовому ринку через старт третьої хвилі кризи, спекулянти почнуть бігти, і це може привести до обвалу піраміди ОВДП. При цьому Україні буде складно перепозичити на зовнішніх ринках в умовах третьої хвилі глобальної кризи, і ми ризикуємо впасти в дефолт, враховуючи обсяг боргів, які ми можемо погасити."

Такої ж думки дотримується економіст Віктор Скаршевський. Він стверджує, що уряд набуває нові борги, щоб погасити старі. При цьому вартість обслуговування боргів зростає – до 67 млн ​​доларів на рік на 1 млрд доларів позики.

Віктор СКАРШЕВСЬКИЙ, економіст:

    "Якби Мінфін зараз перестав розміщувати ОВДП, то для того, щоб розрахуватися за випущеними раніше паперами, довелося б віддати половину прибуткової частини українського бюджету."

Утім, експерти стверджують, що іноземці почнуть виводити гроші вже восени 2019 року. При цьому відтік валюти буде збігатися з сезонною девальвацією гривні. Очікуваний курс української валюти складе в середньому 28 гривень за долар.

Як зазначив Олексій Кущ, наприкінці року уряд буде змушений шукати нове джерело запозичень. Найбільш імовірним кредитором України стане МВФ. Однак для отримання грошей Україні знову доведеться виконати певні умови. Найімовірніше – зняти заборону на продаж земель сільгосппризначення або «відпустити» ціни на комунальні послуги.

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

   
© newspravda.com