Enter your email address:

   
   

У команди Зеленського назріває перший масштабний конфлікт з підприємцями.

Бізнес, яким на хвилі передвиборної кампанії обіцяли "менше держави" і податкову реформу, відверто розчарований.

"Зараз намагаються прийняти проекти, від яких ми ледве відбилися при Порошенко. Навіть в більш жорсткому варіанті. Касові апарати для ФОП, "премії" споживачам за наведення на точки, які не видають чеки, різке збільшення штрафів за найменші податкові помилки. Бізнес-співтовариство в шоці", - розповів "Страна" глава Союзу захисту підприємництва Сергій Доротич.

За його словами, бізнес здаватися не має наміру і готує новий податковий майдан.

У вівторок, 10 вересня підприємці з ранку збираються під стінами парламенту. Якраз в цей день в профільному комітеті з питань оподаткування планується розгляд законопроекту № 1210, який підприємці називають самим "драконівським" з пакета податкових проектів. Він в разі прийняття торкнеться бізнесу на загальній системі оподаткування і передбачає серйозне розширення прав фіскалів і збільшення штрафів.

Інші проекти, націлені на дрібний бізнес, перш за все ФОП (№1053-1 1073), профільний комітет уже затвердив, і їх найближчим часом винесуть на голосування в парламент.

"Причому, все йде по вкоріненій процедурі. Зеленський на хвилі передвиборної кампанії обіцяв, що буде радитися з бізнесом. Але на профільний комітет потрапити дуже складно, доводиться буквально прориватися через друзів і знайомих. І все буквально з коліс приймають", - скаржиться Доротич.

"Раджу всім починати цікавитися, що там планують приймати на цьому тижні - нам потім по ним жити і працювати! Але саме дивне і незрозуміле, це відсутність в пакеті законопроектів обіцяного президентом і його командою стимулюючого закону, активно підтриманого бізнесом  і "вилизаного" за 3 роки обговорень і узгоджень з попередньою владою - проекту про податок на виведений капітал замість податку на прибуток! Господа правителі, давайте визначимося з форматом взаємин! Якщо це вже диктатура, то хоч попередьте заздалегідь, що у вас немає бажання вести марні розмови з тими, хто утримує владу", - написав на своїй сторінці в Facebook власник компанії "Текст-Контакт", член ради директорів Товариства українських підприємців (СУП) Олександр Соколовський.

"Страна" розбиралася які податкові новації готує влада і чому вони так не подобаються підприємцям.


Чеки для ФОПів і премії для покупців-стукачів

Самі бурхливі обговорення в підприємницькому середовищі викликали три законопроекти - №1053-1, 1073 і 1210.

Перші два націлені на ФОПів і вже узгоджені в профільному комітеті парламенту.

У проекті 1053-1 пропонується впровадження так званих програмних РРО. Тобто, підприємцям вже не обов'язково буде витрачатися на касові апарати. Щоб заощадити, можна користуватися спеціальною програмою на будь-якому гаджеті. Також обіцяють спростити реєстрацію РРО та здешевити застосування (не потрібно оформляти договори, платити за еквайрингові послуги банкам та ін.). Власне, покупцеві можна видавати не паперовий, а електронний чек, який тут же враховується в базі податківців.

Але, незважаючи на всі ці, здавалося б, позитивні новації, у підприємців проект викликав шквал обурень.

"Електронний чек - це, звичайно, добре. Така модель вже пройшла обкатку в рамках пілотного проекту. Але паралельно в проекті з'явилася норма про те, що торгова точка повинна роздруковувати свої екземпляри чеків і зберігати їх у себе. Тобто, все одно навіть невеликий магазинчик або лоток повинен обзавестися принтером та друкувати чеки в форматі А4. Плюс - нікуди не поділася громіздка звітність. Але головне - серйозно збільшилися штрафи. Якщо раніше за першу помилку ФОП світил умовний штраф в 1 гривню, то тепер доведеться заплатити 150% від вартості товару", - каже Доротич.

За повторну помилку штраф виростає з 100% від вартості неправильно оформленого товару до 250%.

Штрафи за невикористання розрахункової книжки можуть вирости з нинішніх 12 до 50 неоподатковуваних податком мінімумів. Штрафи за те, що не надрукована контрольна стрічка або не створено в електронній формі аналогічних даних зростуть у п'ять разів - з 10 до 50 неоподатковуваних мінімумів. Якщо не буде вказано найменування товарів за кодами доведеться заплатити ті ж 50 неоподатковуваних мінімумів замість нинішніх п'яти.

Тобто, як видно, штрафи виростають в рази. У пояснювальній записці до проекту зазначено, що "значні обсяги тінізації економіки" вимагають впровадження "мотиваційних заходів", які повинні вивести з тіньового обороту частину розрахунків готівкою і "відбілити" товари, які зараз продаються через торгові точки, зобов'язані використовувати касові апарати, але за фактом їх не використовують.

Проект №1073 взагалі провокаційний. Він передбачає премії покупцям, які будуть здавати продавців, які не видають чеки. Таким пильним громадянам можуть компенсувати вартість покупки без чека на суму від 100 гривень і більше. Також споживачі зможуть через спеціальну інформаційну систему перевіряти автентичність чеків, оформляти скарги тощо.

"Споживачам пропонують "стукати" на бізнес, а це дозволить недобросовісним громадянам просто шантажувати підприємців", - вважає Доротич.

Але головне вже з 2021 року всі (!) підприємці повинні будуть використовувати РРО (до цієї дати від них буде звільнений бізнес з оборотом до 1 млн гривень в рік, крім тих, хто спеціалізується на торгівлі ювелірними виробами, ліками, складної побутової технікою, на яку передбачена гарантія, інтернет-торгівлі товарами і послугами, уживаним товаром, а також ресторанів, готелів, турагентств).


Удар по спрощенцям

Власне, одне з головних нарікань ФОП - це саме примус їх до використання РРО в будь-якому вигляді - будь-то дорогий касовий апарат або дешева програма в телефоні.

Багато дрібних підприємці запевняють, що просто не можуть видавати чеки - це, нібито, вб'є їхній бізнес.

Наприклад, галузева організація "Фармрада" в своєму листі до президента Зеленському, запевняє, що обов'язкове РРО просто вб'є сільські аптеки. Нібито, дрібні підприємці не мають досвіду роботи з новим програмним забезпеченням і звітністю, а високі штрафи для них автоматично означають банкрутство. І просять дозволити не використовувати РРО аптекам з річним оборотом до 1 млн гривень.

На противагу скаргами дрібних підприємців тут же наводяться традиційні аргументи про спрощенців, які використовують ФОП як спосіб мінімізувати податки.

За даними "CASE Україна", ФОП занижують обороти на 30-60 млрд гривень в рік, через що бюджет втрачає 2-2,5 млрд гривень.

Але при цьому, скажімо, втрати бюджету на контрабанді - 63-93 млрд гривень (оборот сірого імпорту - 209-311 млрд гривень), на зарплатах в конвертах - 25-74 млрд гривень (оборот - 50-200 млрд) і т.д .

"Так що спочатку закрийте інші "діри", а вже потім закручуйте гайки ФОП", - парирують підприємці-приватники.

"Зрозуміло, що ті, хто працює з порушенням законодавства і не видають фіскальні чеки там, де це передбачено чинним законодавством (наприклад, "Сілус", "Цитрус" та інші) будуть незадоволені запропонованими змінами та народним депутатам ще доведеться витримати певний натиск, але, сподіваємося, що проект буде прийнятий як закон і робота по детенізації значних секторів економіки буде розпочато", - написав у Facebook експерт Економічної експертної платформи Олег Гетьман.

"Послухайте, панове! Як тільки ви вимовляєте слово "ФОП"- тисячі підприємців приймають ключове рішення в своєму житті - вони зриваються з насидженого місця і осідають в Європі. Ви не розумієте, яку руйнівну силу на економіку і на життя людей мають ваші слова? ФОП - це форма згоди українця брати участь в житті країни. це форма не бути в тіні. це бажання бути на світлі. це природне бажання бути легальним, бути на виду, не боятися показати свої доходи. Але коли ВИ вимовляєте це слово - тисячі громадян приймають рішення закрити свої ФОП і осісти десь в Парижі. Як тільки у вас десь починає свербіти і хочеться вимовити слово "ФОП" - двома руками затискає собі рот. Ваше завдання - реформувати держапарат. Ваше завдання - затиснути тих, хто є причиною і джерелом контрабанди - митників, сбушників, податківців, тобто ваших безпосередніх підлеглих. От'е..тесь від ФОП! Коли товар легально зайде в країну, він і далі буде рухатися легально. А якщо він з'явився в країні нелегально - він буде реалізований навіть без реєстрації ФОП. Це просто закон фізики - якщо є тиск - десь прорве. Так зніміть тиск контрабанди на кордоні. Робіть те, що в ваших силах. Реформувати держапарат - в ваших силах. Реформувати людей - не в ваших силах", - емоційно відреагувавподаткові новації підприємець Павло Себастьянович.

Варто зазначити, що податковий майдан, який готують ФОП - не порожня загроза.

Свого часу їм вже вдавалося домогтися зниження ставки ЄСВ і відбитися від вимоги по касовим апаратам на ряд товарів, що вимагають гарантійного обслуговування. Чи поступиться влада в цей раз - покаже час.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

   
© newspravda.com