Enter your email address:

   
   
Чому гривня міцніє, а ціни не падають

Курс гривні йде вгору, незважаючи на прогнози багатьох експертів про її неминуче падіння в осінній сезон.

Гривня продовжує зростати до долара, ігноруючи сезонний фактор. Експерти прогнозували традиційне падіння української нацвалюти з осені, але у вересні у неї було два варіанти.
 
Гривня пішла по шляху зміцнення, і багато українців очікували, що ціни будуть знижуватися, адже вони завжди ростуть слідом за доларом. Корреспондент.net розповідає, чому гривня міцніє, а ціни не падають.
 
 
Причини зростання курсу гривні до долара
 
За попередні кілька років сформувався сезонний тренд, коли з весни і до кінця літа гривня зміцнювалася, а вже з осені починала "просідати" під тиском попиту на валюту з боку імпортерів.
 
Ще на початку року офіційний курс становив понад 28 гривень за долар, зараз - менше 25. Сезонна тенденція зникла внаслідок відразу декількох факторів, які й визначають сприятливу для гривні ситуацію.
 
Експерти виділяють такі причини зміцнення національної валюти України:
 

   - захід валюти від іноземних покупців українських облігацій внутрішньої держпозики
   - стійкий приплив коштів від працюючих за кордоном
   -  валютна виручка аграріїв від рекордного експорту нового врожаю
   - високі ціни на експортовану металургійну продукцію

 
Щоправда, аналітики поки не відмовляються від своїх прогнозів, які обіцяють гривні неминуче падіння протягом осені 2019 року.
 
 
Українці чекають зниження цін
 
При істотних змінах курсу повинні змінюватися і ціни, міркують користувачі соцмереж, але цього не відбувається.
 
Інвестиційний банкір Сергій Фурса відзначає, що однією з причин, чому так вважають українці, є те, що пару років тому, коли гривня "летіла вниз, як літак", ціни слідували за нею.
 
"Але зростання цін ніколи не доганяє девальвацію. Умовно кажучи, гривня може впасти в два рази, але це не означає, що ціни виростуть удвічі. Ціни ростуть у випадку з девальвацією набагато повільніше. Просто тому, що покупець не може собі дозволити їх більш суттєве зростання, і, як результат, імпортери знижують свою рентабельність", - написав він на своїй сторінці в Facebook.
 
Фурса говорить, що зараз в Україні спостерігається доларова дефляція: ціни в доларах нижчі, ніж були в 2008 або 2013 році.
 
Експерт пояснює, що зміцнення гривні на 10-15 відсотків не вестиме до відповідного зниження цін.
 
"Тим більше, що зростання цін в Україні, поточна інфляція, викликана одним важливим фактором. Зростанням доходів населення і повсюдним оптимізмом. Протягом останніх трьох років в Україні спостерігається випереджаюче все і вся зростання зарплат. Багато в чому під тиском польського роботодавця", - пояснює банкір.
 
Вдарить по гривні. Чим загрожує криза в Аргентині
 
Споживчі настрої знаходяться поблизу історичних максимумів, що призводить до підвищення цін.
 
"Українські споживачі очікують дива і витрачають гроші, яких, тим більше, стає все більше і більше. І це призводить до інфляції... Чи впливає зміцнення курсу на цінову динаміку? Так. Якби гривня падала або стояла на місці, інфляція була б більшою. Ціни б росли активніше", - пояснює Фурса.
 
Головний редактор журналу Гроші Олександр Крамаренко називає ще причини, чому ціни не можуть падати, незважаючи на значне зміцнення гривні: товари, що сьогодні стоять на прилавках, закуповувалися кілька місяців тому.
 
"Слід розуміти, що бізнес працює ще і на очікуваннях. А зараз багато хто чекає, наприклад, збільшення податкового тягаря, адміністративного тиску, штрафів - все це теж впливає на ситуацію з цінами. Бажання влади проводити детінізацію економіки за рахунок таких методів тиску - не найкраща ідея", - додає експерт в розмові з BBC.
 
Крамаренко зазначив, що якби на ринку, дійсно, була можливість для цінового маневру, то це б уже хтось зробив.
 

Loading...

Додати коментар


Захисний код
Оновити

   
© newspravda.com