Enter your email address:

   
   
Україна відмовилася від ідеї забезпечити себе власним газом

У вересні показники середньодобового видобутку українського палива обвалились.

Плани щодо виходу на самозабезпечення природним газом, декларовані як досяжні протягом декількох попередніх років, відкладаються до кращих часів. Першим натяком на це стала оновлена ​​ще в липні стратегія «Нафтогазу» з видобутку «блакитного палива». У ній чиновники скорегували як штучно завищені в 2018 році показники. А також переглянули прогноз щодо їх майбутнього зростання.

Свіжі дані з видобутку газу за вересень тільки підтвердили намічене раніше скорочення викачування метану з вижатих, за словами глави газового дивізіону «Нафтогазу» Андрія Фаворова, «як лимон» українських надр.


Статистику «підігнали» під реальну ситуацію

Так, в цілому по Україні середньодобовий видобуток газу в вересні опустився з 57,5 ​​млн куб. м. до 54,5 млн куб. м. Сталося в основному через показники підрозділу «Нафтогазу» «Укргазвидобування» - денна норма видобутку на початку осені стала для держкомпанії найнижчою з вересня 2016 року, опустившись до позначки в 38,9 млн куб. м. У той же час видобуток напівдержавної «Укрнафти» по відношенню до серпня змінилася незначно, а частка приватних компаній і зовсім залишилася на тому ж рівні.

Міненерго розробить нову енергетичну стратегію з прицілом на своє газовидобування

Зменшення видобутку можна було спрогнозувати ще в липні, після внесення змін до стратегії розвитку видобутку «Нафтогазу», розповіли експерти. На її презентації керівник газового дивізіону національно-акціонерної компанії Андрій Фаворов заявив, що показані в 2018 році рекордні значення з видобутку були такими лише на папері.

Приписувалися вони попередниками Фаворова, але конкретні прізвища маніпуляторів топ-менеджер не назвав, а також передавати дані про це на розслідування в правоохоронні органи. Реальні обсяги отриманого «Укргазвидобування» товарного «блакитного палива» весь цей час становили 13,8 млрд куб. м. в рік проти офіційно званих 15,5 млрд куб. м.


Добувати - собі дорожче

Правдиві цифри з'явилися вже в звіті компанії за липень і серпень, але якщо їх зниження можна пояснити зміною методології підрахунку виробничо-технологічних втрат, прибрати з статистики приписуваний до товарного газу метан, що згорав на факелах в кількості 1,3 млрд куб. м. в рік, то вересневий мінус «досягнутий» швидше природним чином.

«Влітку пан Фаворов активно доводив, що попередні цифри завищувалися таємничими людьми, але він прийшов і з усіма розібрався, так що подальшого зниження не повинно було бути. Цього року «Нафтогаз» запланував видобуток в тих же обсягах, що й торік, якщо враховувати зміну методології підрахунків. Чому відбулося зниження відносно серпня - раціонального пояснення немає», - коментує ситуацію експерт в сфері енергетики Дмитро Марунич.

Він також назвав можливою причиною статистичних маніпуляцій бажання підігнати цифри  стратегію 2020 року, котра згодом провалилася, чиєю кінцевою метою був вихід на самозабезпечення природним газом. Згідно з концепцією, рівень видобутку компанії повинен був поступально зростати з 14,6 млрд куб. м. в 2015 році, під час її затвердження урядом, і до позначки в 20,1 млрд куб.м. в 2020 році.

Нафтогаз збільшив чистий прибуток майже в два рази

Дотримуючись заданого курсу в 2018 році «Укргазвидобування» відзвітувала про рекорд, хоча «навіть з приписками» проміжне планове досягнення компанії не підкорилося - обсяги видобутого метану становили 15,5 млрд куб. м., хоча стратегія вимагала 16,5 млрд куб. м.

Від концепції 2020 відмовилися і на презентації нового курсу, який передбачає збільшення прибутковості компанії, а не «погоню за кубами», Андрій Фаворов заявив, що газ вигідніше імпортувати, а не добувати.


Імпорт дешевше?

Марунич вважає, що якщо імпортувати газ дійсно буде більш раціонально з економічної точки зору, то немає ніяких причин гнатися за примарною енергетичною незалежністю. Єдиними вигодонабувачами в даній ситуації стануть лобісти галузі та бурові компанії, що останнім часом активно залучалися «Нафтогазом» до розробки нових родовищ, що так і не привело до збільшення газовидобутку.

«Якби ми всі були акціонерами бурових компаній, то про це можна було б говорити. За гроші вони можуть пробурити дірки під кожним кущем, але який від цього толк? Це ще і збиток для екології - ми ж не хочемо перетворити Україну в Техас», - задається він риторичним питанням.

У свою чергу інший експерт в сфері енергетики Валентин Землянський висловив думку, що хоч вихід на самозабезпечення по газу вимагає тривалої роботи і ретельно розробленого плану, але сама мета - досяжна.

«Для цього потрібна політична воля. Як приклад я нагадаю знамениту історію з «вишками Бойка», які після початку роботи збільшили видобуток на шельфі з мільярда куб. м. до двох. Таким чином «Чорноморнафтогаз» повністю забезпечував потреби Криму, ще й на материк залишалося ».

Землянський також зазначив, що розрахунки «Нафтогазу», згідно з якими ввозити газ можна за ціною 4,5 тисячі гривень за тисячу куб. м. (на момент презентації в липні), а добувати за $ 250-300 - бухгалтерська маніпуляція.

«У собівартість заклали всі витрати, включаючи купівлю бурових установок. У підсумку вийшло, що видобувати газ традиційним чином у нас дорожче, ніж сланцевий газ, який отримують методом глибокого горизонтального буріння - його видобуток у нас за розрахунками «Shell» і то обходилася в $ 180-250», - додав експерт.

Фахівець також нагадав цифри, що раніше декларували по рентабельності видобутку були істотно нижче. Так, глава «Нафтогазу» Андрій Коболєв в інтерв'ю «Фокусу» 2016- го року говорив про можливість інтенсифікації старих родовищ і розробку нових, якщо ціна продажу газу буде перебувати на рівні в $ 50-80.

«Для керівництва« Нафтогазу» видобуток перестав бути пріоритетом, але поки «Укргазвидобування» державна, слід чекати реакцію уряду на скорочення обсягів. До того ж необхідно визначитися з пріоритетами на рівні Кабміну: чи будемо ми продовжувати видобувток газу чи ні», - резюмував Землянський.

Поки ж в уряді чітко заявили лише про те, що вони не будуть створювати додаткових податкових перешкод для приватних компаній і підвищувати стимулюючу рентну ставку на витяг газу з нових глибоких (12%) і надглибоких (6%) свердловин. Що передбачає підвищення тарифів законопроектом №1210, який раніше критикувався представниками бізнесу, зокрема Європейською бізнес асоціацією.

Loading...

Додати коментар


Захисний код
Оновити

   
© newspravda.com