Enter your email address:

   
   
Конституційний суд не дозволив Зеленському призначати та звільняти керівників НАБУ та ДБР

На думку суддів, закріплення таких положень створювали б загрозу незалежності цих органів.

Конституційний суд визнав неконституційним положення законопроєкту, які дозволяли б президенту України призначати на посади та звільняти з посад керівників НАБУ та ДБР. На думку суддів, закріплення таких положень створювали б загрозу незалежності цих органів.

Про це йдеться у висновку, який оприлюднив Конституційний суд України.

Зазначається, що цим висновком Конституційний Суд України визнав законопроєкт "Про внесення змін до статті 106 Конституції України" (щодо закріплення повноважень президента України утворювати незалежні регуляторні органи, Національне антикорупційне бюро України, призначати на посади та звільняти з посад директора Національного антикорупційного бюро України і директора Державного бюро розслідувань) (реєстр. № 1014) таким, що не відповідає вимогам частини першої статті 157 Конституції України та відповідає вимогам частини другої статті 157, статті 158 Конституції України.

У КСУ пояснюють, що суспільство, в якому права і свободи людини і громадянина не гарантовано та не здійснено поділу влади, не має Конституції в її сутнісному розумінні.

"Таким чином, Конституція України буде відповідати своїй природі та функціональному призначенню лише тоді, коли поділ влади та гарантії прав і свобод будуть адекватно відображені в її тексті й належним чином реалізовуватимуться на практиці", – наголошується у висновках.

Також вказується, що в разі ухвалення законопроєкту його положення можуть порушити баланс конституційних повноважень між президентом України та Кабінетом Міністрів України, фактично створивши паралельну виконавчу владу, підпорядковану Президенту України.

Конституційний суд України наголошує на тому, що опосередковане підпорядкування НАБУ та ДБР через призначення і звільнення керівників створить загрозу незалежності цих органів, призведе до концентрації виконавчої влади у Президента України, його конкуренції з органами виконавчої влади, а отже, до нівелювання гарантій прав і свобод людини і громадянина.

У висновку також зазначається, що законопроєкт відповідає вимогам частини другої статті 157 Конституції України, статті 158 Конституції України.

У першій статті йдеться про те, що Конституцію не можуть змінювати в умовах воєнного або надзвичайного стану. У другій – про те, що законопроєкт, який передбачає зміни до Конституції і не був ухвалений Верховною Радою, можна повторно подавати не раніше ніж через рік.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

   
© newspravda.com