Enter your email address:

   
   
Виборчий кодекс ухвалили: Які саме правки внесли

За голосувала кожна фракція, всього натиснули зелену кнопку 330 нардепів.

У четвер, 19 грудня, український парламент нарешті ухвалив в цілому Виборчий кодекс з урахуванням президентських пропозицій і правок, який три місяці тому був ветований Володимиром Зеленським.

Цікаво, що процес оновлення Кодексу почався ще у 2017 році – тоді його було ухвалено у першому читанні, але після цього процес, здавалося, зупинився.

Цьогоріч за нього знову взялися, ба більше – до роботи над Кодексом долучився і президент, запропонувавши свої корективи. Отож, прийнятий сьогодні Виборчий кодекс кардинально відрізняється від варіанту 2017 року.

Про що новий Кодекс?

Ініціатори документу впевнені: оновлений Кодекс покращить підготовку і проведення виборів в Україні, а це, у свою чергу, посприяє гідній реалізації виборчих прав українців.

Після правок президента Виборчий кодекс "схуд" вполовину: із 588 статей залишилося 289.

Головний вектор нового Кодексу – пропорційна система з відкритими списками. Це значить, що виборці можуть голосувати за конкретного кандидата та за партію, до якої він належить.

Головні зміни у виборчій системі

Парламентські вибори проводитимуться у єдиному загальнодержавному багатомандатному окрузі. Голосування проходитиме у 27 виборчих регіонах (вони збігаються з межами областей). У Дніпропетровській області та у Києві створять по два виборчих округи. А Херсонську область та Автономну Республіку Крим об'єднали в один виборчий регіон.

П'ятивідсотковий прохідний бар'єр до Верховної Ради залишився.

Виборчі списки

Цікаво, що у попередньому варіанті кодексу йшлося про те, що перші десять кандидатів у виборчих списках стовідсотково опиняються у парламенті, якщо їхня партія долає відсотковий бар'єр.

Це розв’язувало партіям руки, дозволяючи ставити першими прізвища спонсорів політсили, за яких особисто люди б не голосували.

Відтепер цього пункту більше немає, натомість прохідне місце гарантовано лише для першої особи у списку партії.

Кандидата зможуть зняти

Після президентських правок з тексту Виборчого кодексу зникла можливість кандидата відмовитися від передвиборчої гонки після того, як правоохоронці після його перевірки направляють дані про нього в Центральну виборчу комісію. Це стосується випадків, коли кандидат порушує закон.

Якщо реєстрацію особи як кандидата скасовано, вона має втратити статус суб'єкта виборчого процесу саме як кандидат, але не буде позбавлена статусу виборця.

ЦВК може скасувати реєстрацію кандидатів після звернення СБУ, якщо вони причетні до сепаратистських, терористичних, диверсійних груп або замішані у таких злочинах.

Переселенці та голосування

На тимчасово окупованих територіях голосування може не проводитися. Мешканці цих регіонів, які є внутрішньо переміщеними особами, зможуть проголосувати, пройшовши через процедуру зміни місця голосування. Те саме стосується і трудових мігрантів, які зможуть змінити свою виборчу адресу за спрощеною процедурою.

Нове про місцеві вибори

Оновлення торкнеться і місцевих виборів. Депутатів обласних і міських рад у населених пунктах з населенням понад 90 тисяч пропонують обирати за пропорційною системою з відкритими регіональними партійними списками. Натомість вибори депутатів до районних, районних у містах, сільських та селищних рад пройдуть за мажоритарною системою у багатомандатних округах.

Хроніка прийняття Виборчого кодексу

  • Проєкт оновленого Виборчого кодексу, який передбачає відкриті списки, запропонував Андрій Парубій. Документ було ухвалено у першому читанні 7 листопада 2017 року.
  • 11 липня 2019 року новообрана Верховна Рада ухвалила у другому читанні проєкт Виборчого кодексу.
  • Проте 13 вересня президент Володимир Зеленський ветував законопроєкт, повернувши його Раді на повторний розгляд з внесеними 17-ма пропозиціями.
  • Зрештою, 17 грудня комітетом рекомендовано парламенту підтримати президентські пропозиції.

*************

Місцеві вибори в Україні мають відбутися восени наступного року, якщо президент не вирішить оголосити дострокові. 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

   
© newspravda.com