Enter your email address:

   
   
"Гірше, ніж при Януковичі". Центр протидії корупції розкритикував законопроект Порошенка про незаконне збагачення

Законопроект №10110 про відповідальність за незаконне збагачення, який 28 лютого подав у Верховну Раду  Петро Порошенко, гірше, ніж норми, введені в 2011 році за часів президентства Віктора Януковича.

Про це заявили в Центрі протидії корупції (ЦПК).

Порошенко пропонує таку редакцію: "Придбання особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, у власність активів у значному розмірі без законних на те підстав за відсутності ознак зловживання владою або службовим становищем або прийняття пропозицій, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою, а також передача їм таких активів будь-яким іншим способом ".

"При такому формулюванні незаконне збагачення неможливо буде довести в суді", - стверджують в ЦПК.

Експерти центру пояснили, що для притягнення чиновника до відповідальності за незаконне збагачення слідству потрібно буде доводити, що ця людина не отримувала хабарі і не зловживав владою чи службовим становищем.

"Простіше кажучи, прокурор буде зобов'язаний подати окремі докази, що підтверджують невинність чиновника в двох злочинах (зловживання та хабарі), а вже потім можна говорити про незаконне збагачення", - зазначає ЦПК.

Однак повноважень для проведення подібних окремих слідчих дій не передбачає Кримінальний процесуальний кодекс, заявили борці з корупцією.

У Центрі протидії корупції наполягають, що законопроект Порошенко погіршує формулювання злочину, введені за часів Януковича.

"Тоді вперше взяли цю статтю, але прописали її таким чином, щоб виключити покарання за незаконне збагачення. Тоді під незаконним збагаченням розумілося отримання неправомірної вигоди. Однак якщо раніше для покарання чиновника за незаконне збагаченн необхідно було довести отримання хабара, то зараз Порошенко пропонує доводити, що чиновник не отримував хабар і не зловживав своєю посадою", - резюмували в ЦПК.

Кримінальну відповідальність за незаконне збагачення в Україні ввели в 2015 році. Це було однією з вимог Євросоюзу в рамках плану дій щодо візової лібералізації, а також одним із зобов'язань України перед Міжнародним валютним фондом. Стаття передбачає позбавлення волі на строк від п'яти до 10 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років з конфіскацією майна.

12 грудня 2017 року скаргу на неконституційність статті подали 59 народних депутатів. Їх інтереси в Конституційному Суді представляв парламентарій від "Народного фронту" Павло Пинзеник.

26 лютого 2019 року Конституційний Суд визнав ст. 382-2 Кримінального кодексу України (незаконне збагачення) такою, що не відповідає Основному закону і скасував її. У рішенні йдеться, що вона не узгоджується з конституційним принципом презумпції невинуватості та за конституційним приписом про неприпустимість залучення особи до відповідальності за відмову давати показання або пояснення щодо себе, членів сім'ї чи близьких родичів (ст. 62 і 63 Конституції).

У Національному антикорупційному бюро України повідомили, що в даний час розслідують факти незаконного збагачення на суму понад 500 млн грн в рамках 65 кримінальних проваджень, однак після рішення Конституційного Суду всі виробництва про незаконне збагачення будуть закриті.

28 лютого Порошенко зареєстрував як невідкладний законопроект, який передбачає невідворотність кримінального покарання за незаконне збагачення, в якому, за його словами, враховані всі зауваження суду.

Оксана Матвейчук

Loading...
Loading...

Додати коментар


Захисний код
Оновити

   
© newspravda.com