Enter your email address:

   
   
Френсіс Фукуяма

Майже 30 років тому відомий американський філософ і політолог Френсіс Фукуяма передбачав, що з падінням "Залізної завіси" ліберальна демократія стане "остаточною формою людського управління".

І хоча протягом цих десятиліть кількість демократій у світі справді збільшилася в 3-4 рази, у багатьох країнах політичні системи залишаються далекими від демократичних… Відбувся реванш популізму, який спровокував глобальну кризу демократії – пояснює нині причини такого розвитку Фукуяма.

Днями професор Стенфордського університету взяв участь в організованому Фондом ERSTE у Відні заході Tipping Point Talks: спочатку поспілкувався з журналістами, а потім виступив із лекцією перед ширшою аудиторією.

Деякі тези, які стосувалися України

УКРАЇНА – НА ПЕРЕДОВІЙ БОРОТЬБИ ПРОТИ ПУТІНІЗМУ

Причина того, чому я проводжу так багато часу в Україні, працюючи з молодими українцями – тому що це також важливо і для Європи в цілому. Якщо Україна впаде у клептократію путінського стилю, буде знову втягнута в орбіту Росії або просто не розвиватиметься – це буде поганим знаком для багатьох країн регіону.

З іншого боку, якщо вам вдасться провести реформи, рішуче боротися з корупцією, прийняти правильні політичні рішення, які приведуть до економічного зростання, то, я впевнений, Україна може стати символом більш світлого майбутнього на пострадянському, посткомуністичному просторі. Я не знаю, який із цих варіантів більш вірогідний, але я переконаний, що Україна – вкрай важлива, так чи інакше. Адже це велика країна, яка зараз знаходиться на передньому краї в боротьбі проти путінізму.

ЯК ЗУПИНИТИ РОСІЙСЬКУ АГРЕСІЮ ПРОТИ УКРАЇНИ?

Вирішення проблеми полягає у продовженні поточної політики Європейського Союзу і США у питанні санкцій проти Росії.

Я був украй розчарований реакцією міжнародної спільноти на інцидент біля Керченської протоки минулої осені. Я був здивований відсутністю більш рішучого спільного засудження дій Росії та збільшення тиску на неї з метою примусити припинити блокаду Азовського моря.

Отже, питання полягає у тому, чи здатні Європа й Америка продовжувати тиск на Росію?

Що стосується США, то наша політика по відношенню до Росії – безпрецедентна. Маю на увазі, що американський Конгрес і вся американська державна машина – Держдеп, Міноборони та інші – дуже вороже налаштовані до Росії. Вони домоглися запровадження санкцій проти неї на такому рівні, проти якого був навіть попередній президент Барак Обама. Ми надаємо військову допомогу Україні. І є лише одна людина, яку така політика не влаштовує. На жаль, так сталося, що саме ця людина – чинний президент США.

Тому ми й маємо зараз цю безглузду ситуацію, коли президент країни дотримується абсолютно протилежних поглядів з усіма іншими представниками вищого державного керівництва, і при цьому не дуже переконливо висловлює власне конкретне бачення. Я вбачаю в такій ситуації реальну небезпеку. Наприклад, уявімо, що Росія приймає рішення на повномасштабне вторгнення на всю територію України. Якби я був на місці Путіна і мав такі наміри – то саме зараз для цього дуже слушна нагода, враховуючи той факт, що готовність президента США підтримати Україну в цій війні викликає сумніви.

У випадку з Євросоюзом – ситуація аналогічна, враховуючи поточні популістські процеси. Головне завдання зараз – продовжувати поточну політику санкцій і не допустити їх послаблення. Для ЄС це вкрай гостра проблема: якщо популісти в Італії, Угорщині та інших країнах-членах здобудуть бажані для себе результати на виборах, то більшість із них, поза сумнівом, домагатимуться значно більш дружньої політики по відношенню до Росії. Зрештою, їх тиск може призвести до часткового зняття санкцій.

Тому, повторюся: найбільше, на що ми можемо зараз сподіватися – це на підтримання тиску на Росію хоча б на поточному рівні.

 

Коментарі   

0 #1 Сергей 12.03.2019, 09:19
Ну и бред. Кто из вас, идиотиков свидомых, выступал сегодня в роли американского философа? :lol:
Амеры украину на карте показать не могут, а тут в такую роль ее определили - лидер демократии и борьбы. :o
Цитата

Додати коментар


Захисний код
Оновити

   
© newspravda.com