Enter your email address:

   
   

Для людей згладять підвищення тарифів, а для промисловості - ні.

В Україні різко подорожчають всі продукти харчування і громадський транспорт. Одночасно зростуть тарифи на воду. І все через нову постанову Кабміну, яким на учасників ринку електроенергії покладаються спецзобов'язання. Вона було прийнято на засіданні уряду 5 червня 2019 року. Тоді КМУ затвердив другу свою постанову - «Про затвердження порядку проведення електронних аукціонів з продажу електроенергії за двосторонніми договорами».

Все це ув'язується з новим законом - «Про ринок електричної енергії», який почне діяти з 1 липня 2019 року. Він покликаний зробити ринок електроенергії конкурентним. Однак запуск ринку електричної енергії, за прогнозом Кабміну, збільшить кінцевий тариф для побутових споживачів на 133%.

Як здешевити енергію

Щоб тимчасово захистити населення від такого різкого подорожчання, уряд вирішив покласти спеціальні обов'язки  (ПСЗ) на учасників ринку:

    На постачальників універсальних послуг: купувати електричну енергію на електронних аукціонах в обсягах не більше 80% від обсягів, необхідних побутовим споживачам.
    На виробників електричної енергії: здійснювати продаж електричної енергії постачальникам універсальних послуг на електронних аукціонах певного обсягу електричної енергії необхідного для побутових споживачів. Як відбуватимуться аукціони поки невідомо, не готові it-рішення для них.
    На оператора системи передачі: здійснювати компенсацію постачальникам універсальних послуг, в разі необхідності покриття дефіциту від покупки / продажу електричної енергії побутовим споживачам.

«Ціни на електричну енергію у більшості генеруючих підприємств значно вище, ніж тариф для населення. І якби не ПСЗ, введення ринку спричинило б зростання тарифів для населення на 133%, що негативно вплинуло б на бюджет кожного українця і призвело б до ще більшого зростання боргів», - пояснив журналістам провідний експерт «Громадського аудиту» Тарас Галайда.

Сьогодні тариф на електроенергію для населення становить:

    0,90 грн. при обсязі до 100 кВт;
    1,68 грн. при обсязі понад 100 кВт.
    середня ціна для населення - 1,0653 грн. / кВт.

При цьому середня ціна продажу електроенергії в ДП «Енергоринок» за станом на травень 2019 становила 1,19 грн. за кВт.

Середня ціна покупки електроенергії з ДП «Енергоринок» була на рівні 1,32 грн. за кВт.

Розцінки, за якими генеруючі підприємства продають електроенергію в «Енергоринок» на травень 2019 (за 1 кВт):

    Атомні електростанції - 0,58 грн .;
    Теплові електростанції - 1,97 грн .;
    Гідроелектростанції - 0,69 грн .;
    Теплоцентралі - 1,82 грн .;
    Гідроелектростанції (малі) - 3,80 грн .;
    Вітряні електростанції - 3,25 грн .;
    Сонячна енергія - 5,58 грн .;
    Біомаса - 3,78 грн .;
    Інші - 1,82 грн.


Введення нового ринку дозволить АЕС і ГЕС, продавати електроенергію на аукціоні не по 0,58 грн. і 0,69 грн., а за ринковою вартістю, що в кілька разів збільшить їхні доходи. А оскільки дані генеруючі підприємства знаходяться в держвласності, частина цього прибутку буде відраховуватися у вигляді дивідендів до бюджету, і за рахунок цього фінансового ресурсу уряд зможе компенсувати ПСЗ по населенню.

Слід зазначити, що тарифи для населення поки залишаться на колишньому рівні, але ПСЗ буде діяти не вічне, а лише до 31 грудня 2020 року. Але це не означає, що тарифи для населення будуть незмінними до кінця наступного 2020 року.

«Швидше за все гранична ціна для населення буде збільшуватися поступово і до кінця 2020 року буде доведена до ринкової, після чого ПСЗ буде скасовано. Аналогічний алгоритм діє сьогодні по газу, його ціна поступово доводиться до ринкової, після чого знімаються обмеження», - говорить Галайда.


Разом з тим, ніяких обмежень по тарифу для промислових споживачів немає. Тому ціни для цієї категорії споживачів будуть рости, підтягуючи за собою вартість соціальних товарів і послуг.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

   
© newspravda.com