Enter your email address:

   
   
Україну поділять по-новому

У Кабміні планують реформувати адміністративний устрій України, скоротивши кількість районів до 100.

Зараз їх 490.

Гройсман, виступаючи на форумі місцевого самоврядування, запропонував змінити територіально-адміністративний устрій України. Глава уряду хоче укрупнити райони – ліквідувати наявні, об’єднати їх і створити нові, пише etcetera.media.

Незважаючи на те що прем’єр озвучив лише пропозицію, у Верховній Раді вже зареєстровані проекти законів, що пропонують укрупнити райони в п’яти областях. Наприклад, у Кіровоградській області пропонують створити три райони (Кропивницький, Олександрійський і Голованівський) замість 21. А в Полтавській області пропонують залишити 4 райони (Полтавський, Кременчуцький, Лубенський і Миргородський) замість 25. Також зареєстровані законопроекти щодо укрупнення районів у Миколаївській, Сумській та Чернігівській областях. Якщо законопроекти схвалять, замість 105 районів у цих областях залишиться всього 20.

 Основне завдання укрупнення районів – рівномірний розподіл ресурсів. Депресивні регіони, в яких погано розвинене виробництво, хочуть приєднати до більш успішних. Таким чином вдасться підвищити добробут відстаючих районів.

Глава департаменту Мінрегіону з питань місцевого самоврядування та територіальної організації влади Сергій Шаршов зазначив, що центрами нових районів стануть найбільші міста в області. При виборі центрів будуть враховувати економічний потенціал міста, інфраструктуру і чисельність населення. Шаршов пояснив, що законодавці надихнулися прикладом Франції, де територіально-адміністративною одиницею є департамент.

Об’єднання районів дозволить скоротити кількість чиновників. Щоправда, існує ризик, що області і райони дублюватимуть управлінські функції. Соціолог Віталіна Буткалюк вважає, що в першу чергу від реформи виграють великі провінційні міста, такі як Ніжин і Олександрія. Вони, на думку експерта, перетворяться в «міні-обласні центри». Новий статус райцентрів сприятиме розвитку цих міст.

Буткалюк зазначила, що реформа може негативно відбитися на сьогоднішніх райцентрах, які позбудуться статусу і повноважень. Експерт побоюється, що разом зі штатом держслужбовців можуть скоротити і соціальну інфраструктуру в районах.

Також реформування районів призведе до протистояння і скандалів в областях. Міста будуть боротися за статус центрів, оскільки від цього залежатиме їхнє майбутнє.

Як пояснив Володимир Гройсман, реформа територіально-адміністративного устрою повинна створити в Україні трирівневу структуру – громада, район, регіон.

До речі, ідею про укрупнення районів ще в 2011 році озвучував глава правління Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко. Він заявляв, що реформа місцевого самоврядування повинна початися зі зменшення кількості районів з 490 до 150. При цьому він закликав використовувати європейський досвід і не об’єднувати громади, які не хочуть об’єднуватися. Для успішного укрупнення районів, на думку експерта, необхідно враховувати історико-ментальні критерії, щоб не породжувати конфлікти всередині регіонів. Як бачимо, децентралізація, запланована і підготовлена урядом Януковича продовжується.

Loading...
Loading...

Додати коментар


Захисний код
Оновити

   
© newspravda.com