Enter your email address:

   
   

У п’ятницю, 5 липня, Кабінет міністрів призначив головою Державної митної служби першого заступника міністра економічного розвитку і торгівлі Максима Нефьодова. На наступний день Президент Володимир Зеленський відвідав Західну Україну, де під час робочої наради анонсував масштабні «чистки» на українській митниці.

EtCetera розбирався, чи допоможуть кадрові перестановки на митниці остаточно вирішити проблему контрабанди або в черговий раз стануть інструментом передвиборчого піару.

Во час візиту на Закарпаття Зеленський зустрівся з керівниками чотирьох західних митниць – Волинської, Закарпатської, Львівської та Чернівецької областей. Президент розкритикував роботу всіх чотирьох митниць і запропонував усім чотирьом начальникам написати заяву про звільнення.

Володимир Зеленський:    Скажіть, будь ласка, якщо ви не можете зупинити контрабанду, чому ви не звільнитеся? Я ж не кажу, що ви хабара берете. Ви порядні, чесні люди, напевно, я так думаю… Якщо ви не можете це зупинити, чому ви там працюєте?

Згідно із законодавством, Зеленський не має повноважень звільняти глав митниць, тому він звернувся з відповідним проханням безпосередньо до керівника ДФС Олександра Власова. Крім того, таке ж прохання Президент може озвучити новому главі Державної митної служби Максиму Нефьодову. Однак, як розповіли юристи, начальники митниці та ДФС не зможуть звільнити глав регіональних митниць тільки на прохання Президента. Для того щоб зняти їх з посади, необхідні підстави. Тому заяви Зеленського поки що залишаються на рівні гучних висловлювань.

Новий глава Держмитниці Максим Нефьодов вже заявив про те, що в підконтрольному йому відомстві буде проведена кадрова реформа. Чиновник стверджує, що митниця зможе приносити державі більше доходів після того, як митникам піднімуть зарплати, митницю обладнають системою розпізнавання осіб, автоматичними вагами і новими сканерами. Крім того, Нефьодов заявив, що має намір боротися з корупцією і займатися євроінтеграцією.

Максим НЕФЬОДОВ, перший заступник міністра економічного розвитку і торгівлі:

    Хочу перетворити митницю в службу, яка захищає Україну від контрабанди і контрафакту… Хочу зосередити особливу увагу на створенні електронної митниці і ризик-менеджменту. Я хочу провести кадрову реформу, яка запущена в багатьох міністерствах.

За даними експертів, зараз потоки контрабанди через українську митницю становлять 150 млрд гривень на рік. У минулому році уряд прем’єр-міністра Володимира Гройсмана ініціював масштабну кампанію «Україна без контрабанди». До баз митниці дали допуск Нацполіціі. Силовики планували перекрити з десяток контрабандних схем – від занижених цін на імпортні товари до нелегального ввезення палива.

Прем’єр заявив, що за підсумками 2018 року завдяки боротьбі з контрабандою надходження до бюджету від митниці вдалося збільшити більш ніж на 50 млрд гривень. Однак уже в 2019 році прибуток України від митних надходжень значно скоротився. Наприклад, в червні 2019 року митниця недоотримала 5 млрд гривень (від плану).

Чи зможе Зеленський зупинити потік контрабанди? Розбираємося з експертами

Як розповів економічний експерт Данило Монін, якщо новий уряд зможе ліквідувати проблему контрабанди на митниці, то торговці, які працюють в роздріб, почнуть ввозити «чистий» товар. Завдяки цьому зникне необхідність контролювати роздрібну торгівлю вже всередині України.

Однак експерт не вірить в успіх нових кадрових призначень на митниці. Він стверджує, що в контрабанді через український кордон задіяні безліч звичайних громадян, які нелегально перевозять товар невеликими партіями. За рахунок цих перевезень вони живуть і заробляють гроші.

Данило МОНІН, економіст:

    Знаючи, як працюють наші митники, є велика ймовірність того, що почнуть щемить саме маленьких <роздрібних торговців>. І не чіпатимуть фури. І це очевидно складний до успіху формат.

Ще одним негативним наслідком ліквідації контрабанди Монін назвав подорожчання продукції. Контрабандні товари не обкладаються митом і акцизами, завдяки чому їх продають за низькою вартістю. Якщо ці товари будуть ввозити легально і обкладати митним податком, то торговці будуть вкладати в їх вартість сплачене мито. За оцінками експерта, ціна легально завезеної продукції виросте на 15-20%.

Працівники митної служби своєрідно відреагували на меседжі Президента про необхідність чистки керівних кадрів відомства. Як розповів економічний експерт Святослав Швецов, на наступну добу після візиту Зеленського в Ужгород на кордоні з Угорщиною і Словаччиною з’явилися довгі черги з автомобілів. Причина – ретельні перевірки митників.

Швецов зазначив, що така реакція митників називається «італійським страйком», коли виконуються повністю всі процедури закону, навіть самі формальні.

«Правильно казав Аль Капоне: «Добрим словом і пістолетом можна добитися набагато більшого, ніж просто добрим словом». Я розумію, що глава Митної служби не призначається Президентом, а проводиться конкурсом через КМУ. Але зробити зауваження новому главі Нефьодову – треба обов’язково. Нехай вживає заходів», – підсумував Швецов.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

   
© newspravda.com