Enter your email address:

   
   
"Хороший вибір для бідних". Навіщо художник з "Слуги народу" хоче впровадити евтаназію в Україні

Під час прес-марафону Володимир Зеленський відповів на питання про те, чи будуть в Україні прийняті закони про легалізацію марихуани і сурогатне материнство.

А днями один їх депутатів "Слуги народу", відомий художник і арт-куратор Гео Лерос повідомив, що протягом найближчого року партія може подати на розгляд до Верховної Ради закон про евтаназію - тобто добровільне позбавлення життя.

Про що може говоритися в законі про евтаназію, і як на це відреагували в соцмережах, розбиралася "Страна".

Що повідомили в "Слуга народу"

Про потенційний законопроект Ге Лерос повідомив, коментуючи новину про те, що в Києві наклала на себе руки онкохвора, викинувшись з вікна. Літня жінка відчувала сильні болі в зв'язку з хворобою. І це не перший випадок в столиці.

"Друзі, я знаю деякі з вас будуть засуджувати мене. Я хочу в найближчі пів року / рік внести законопроект про дозвіл евтаназії. Право невиліковно хворих перервати своє життя, має бути їх правом і можливістю, якщо вони не готові виносити свої страждання" - написав депутат.

Подробиць Гео Лерос не повідомив. Однак, відповідаючи на коментар про те, як буде вирішуватися питання з дитячої евтаназією, нардеп написав, що перед тим, як закон відправиться в парламент, плануються широкі обговорення і буде проаналізовано досвід країн, де це дозволено.

В Україні тема евтаназії не особливо популярна.

За останні 4 роки на сайті президента було зареєстровано 11 петицій про необхідність закону про евтаназію, але всі вони отримали мізерну кількість голосів: від 26 до 305 при необхідних для розгляду 25 тисячах.

Остання така петиція була зареєстрована 26 вересня 2019 року. За два тижні вона набрала 143 голоси.

Деякі користувачі відзначили, що це може працювати в розвинених країнах з високим рівнем медицини, паліативної та хоспісної допомоги, тобто варіант не для України.

Як працює евтаназія в інших країнах

Евтаназія - позбавлення людини життя, яке застосовується на прохання невиліковних хворих, які відчувають нестерпні страждання. Є два види евтаназії: пасивна (припинення підтримуючої терапії) і активна (введення препарату для швидкої і безболісної смерті).

Евтаназія дозволена в Канаді, Нідерландах, Японії, Колумбії, Бельгії, Люксембурзі. А також в деяких штатах США і Австралії. Пасивна евтаназія дозволена в Великобританії, Ірландії, Іспанії, Франції, Італії, Португалії, Швеції, Швейцарії, Німеччині, Ізраїлі, Індії, Аргентині.

Часто здійснення евтаназії навіть в тих країнах, де вона дозволена, супроводжується запеклими суперечками.

Так в Італії, де традиційна сильна позиція католицької церкви, Конституційний суд в 2019 році дозволив евтаназію у виняткових випадках після добровільної смерті діджея Fabo в 2017 році. Після аварії він осліп, втратив можливість рухатися, самостійно дихати і існувати. Через три роки, в супроводі місцевого активіста за евтаназію, він прибув в швейцарську клініку, де йому допомогли піти з життя.

Після цього тато Франциск, звертаючись до медпрацівників, попросив проявляти повагу до людського життя і не піддаватися спокусі задовольнити бажання важкохворої людини піти.

У Латвії на початку жовтня з'явилася серія статей, де медики розповідали, що хоч евтаназія в країні не легалізована, але застосовується щодо хворих в невиліковної стадії і це не секрет. Питання евтаназії цієї осені повинен розглянути латвійський сейм.

У Нідерландах, де евтаназія легальна з 2002 року, недавно судили лікаря, яка допомогла піти з життя 74-річній жінці, яка страждала на деменцію. Вона підписала документи, необхідні для евтаназії, проте потім подавала різні сигнали щодо того, хоче вона піти з життя чи ні.

Двоє лікарів, проконсультувавшись, встановили, що пацієнтка відчуває нестерпні болі, які не можна пом'якшити медикаментами. Однак перед процедурою вони не повідомили про неї саму пацієнтку, порадившись при цьому з родичами. Прокуратура вимагала визнати лікаря винною у вбивстві, не призначаючи ніякого покарання при цьому, але суд виправдав медика.

Для України - соціальна проблема

"Евтаназія може бути хорошим вибором для бідних людей, які в силу бідності не мають доступу до медичної допомоги", - таке "рішення" питання для бідних пацієнтів запропонувала литовський міністр охорони здоров'я Ріманте Шалашявячюте в 2014 році.

В Україні цей соціальний аспект ще більш актуальний, ніж в більш заможній Прибалтиці.

Принаймні поки нічого не чути про ініціативи про розширення медичної допомоги хворим, полегшенні доступу до хоспісу та паліативної допомоги. А головне - фінансування дорогих операцій, які можуть взагалі прибрати причину багатьох хвороб. Навпаки - уряд має намір продовжувати медреформу Супрун по якій дорогі операції стають для людей платними.

І в такій ситуації евтаназія, якщо закон про неї все-таки приймуть, буде застосовуватися не тільки до тих, хто невиліковний - але в українському випадку і до тих, хто не може собі дозволити нормальну медичну допомогу.

Loading...

Додати коментар


Захисний код
Оновити

   
© newspravda.com