Enter your email address:

   
   
Якою має бути філософська основа української національно-патріотичної ідеї

Пройшло майже 30 років з дня проголошення незалежності України, але у громадян відчуття, ніби ми - на початку шляху.

А все тому, що відсутня чітко окреслена українська національна ідея. Відразу після проголошення незалежності і після Майдана в суспільстві був помітний національно-патріотичний підйом. Але, щоб цей підйом тривав, потрібне фінансування з боку чиновників найвищого рівня, всебічне сприяння розвитку націоналізму, а у нас такого не було і немає. Ми сміємося над скрєпами Московії, але у них хоч щось є - православіє і цар. Українцям також нав'язують ці ж цінності - гетьмана і православіє. Православіє ізжило себе, воно веде тільки до деградації, бо при сучасному розвитку інтелекту аж ніяк не можна серйозно повірити у християнські казки. Тому ми і спостерігаємо відсутність чітко означених моральних цінностей в українському суспільстві. У той же час на політичній арені християни завзято борються за паству, штучно імітуючи конфлікт між  ліваками і традиціоналістами-правими. Лібертеріанство названо найбільшим злом цивілізації, а перебування у ярмі раба у посередника між богом/богами і людьми (у так званої "еліти")- заповітною мрією будь-якого правого.

Еліта, каста, каста, еліта - постійно повторюють українцям, навіюючи думку, що вони - немічне неосмислене стадо, якому потрібні пастори. Воля-влада належить кожному, кожний може змінювати світ навколо себе, кожний має право диктувати свою волю, чітко сформульовану і осмислену. Кожний є носієм священної влади. Через кожну людину воля являє себе у світ. І для цього зовсім не потрібні посередники. На Русі були відсутні касти, обряди виконувалися старійшинами сімей.

Основою будь-якої релігії, філософських уявлень є розуміння об'єкт-суб'єктних взаємовідносин між матерією і духом, інтерпретація матерії і духа. Згідно академічної історії філософії, у дохристиянський час дух-ум-нусс сприймався як безособовий атрибут матерії, матерія - ємність для явлення духа, без матерії дух не має проявлення і існування. Християнство відділило дух від матерії, наділивши самостійним існуванням і особистістю, та створивши штучний конфлікт між духом і матерією, якого немає і бути не може. Якщо дух-ум є суб'єктом дії, тоді де точка опори? Де тло, що таке тло, на якому нібито відбувається суб'єкт-об'єктна гра між духом і матерією? Немає тла, дух - не суб'єкт, а значить немає конфлікту між духом і матерією, немає абсолютного добра і абсолютного зла.

Але хто ж такий діавол? Грецьке написання словосолучення - діаволос, де Діа (він же Дій) - стародавній бог неба і дощу, а волос - володар (титул). Про демонізацію дохристиянських сакральних слів diva, div, dia зазначено в ієзуітському трактаті 15 ст. "Молот відьом". У тибетців досі дев - це бог (світ девів). Ум-дух є суть душ усіх, хто був коли-небудь народжений, це і є всепроникний бог. А хто ж тоді авраамічний бог? Яхве - бог грози єврейського племені. Немає абсолютного зла і сатани, це страшилки для тримання неосвічених наївних людей в покорі і страху.

В християнстві жінка - причина гріхопадіння і усього цього "гріховного" світу, від якого начебто треба втікти у рай. Але це алегорія. Справді, саме завдяки матерії-жіночому початку дух може являти себе у вигляді всього явленого світу, Космосу. Через осмислення і самопізнання самого себе можна пізнати свою душу - частку духа-ума (котра несе усю повноту смисла Світового ума-духа) з подальшим осмисленним злиттям із Світовим умом-духом. У цьому і є смисл життя особистості, а не у заповітах і виконанні ритуалів.

Українцям не обов'язково вибирати тільки між православними скрєпами і ленінським матеріалізмом, можливий альтернативний варіант - визнання цінними дохристиянські загально європейські уявлення про світ та місце людини в цьому світі. Саме ці уявлення доцільно покласти у основу української національно-патріотичної ідеї. Ці ідеї є спільними і об'єднуючими для усіх - і для теїстів, і для атеїстів.

 

Мислення обумовлює буття. Сьогодні - цар, завтра - комуністи, післязавтра - українські націоналісти. Зміни починаються з фантазій і бажань. Треба сміливо мріяти і бажати. І все збудеться. Україна переможе!

 

Наталія Толстіхіна

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

   
© newspravda.com