Loading...
   

Підписка на RSS

Ваша електоронна пошта:

 

   
   
ТБ

Найбільші українські телеканали з 2017 року стануть платними для ретрансляції в кабельних мережах. Медіагрупи активно ведуть переговори і вже досягли попередніх домовленостей з більшістю великих провайдерів.

Втім, з деякими гравцями ринку так і не вдалося домовитися. Медіагрупи оцінили свої трансляції в середньому по 75 копійок в місяць з одного абонента. Ряд провайдерів вважають цю ціну несправедливою і погрожують відключити популярні українські телеканали — такі як "1+1", "Інтер", "СТБ", "Україна", "Новий канал", ICTV — прямо в новорічну ніч.

З яким телебаченням залишиться український глядач в 2017 році, з'ясовувало РБК-Україна.

Гра за новими правилами

З 1 січня набуває чинності закон, який встановлює комерційні відносини між провайдерами телебачення і телеканалами. Зараз провайдери в обов'язковому порядку транслюють більше десятка українських телеканалів, що входять до групи "1+1 Медіа", Starlightmedia, "Медіа Група Україна" та Inter Media Group. Це так звана «універсальна програмна послуга» (УПУ). З нового року перелік телеканалів, що входять в УПУ скоротиться до громадських мовників, телеканалу "Рада" та місцевих телеканалів. Решта будуть транслюватися в кабельних мережах на підставі договорів з провайдерами.

Рік вже підходить до кінця, але сторони досі не змогли до кінця визначитися, хто кому буде платити за цими договорами. Медіагрупи чекають, що провайдери заплатять їм за контент, так, як вони вже платять іноземним мовникам. Кабельники ж вважають, що медіагрупи повинні оплатити доставку контента до споживача, як оплачують її провайдерам ефірного ТБ "Зеонбуд" і КРРТ.

Як розповів РБК-Україна директор напрямку платного ТБ "1+1 Медіа" Ярослав Пахольчук, зараз досягнуті домовленості з 28 провайдерами з ТОП-50 найбільших, а також з більш ніж 200 дрібними провайдерами. Переговори знаходяться на стадії підписання контрактів. Загальна кількість ТБ-провайдерів в Україні, за оцінками медіагрупи, становить понад 520 компаній. "Кожен день додаються десятки нових партнерів", - розповідає Пахольчук.

Вже відправлено комерційну пропозицію "Волі" і погоджені умови з "Тріоланом", "Тенетом" (один з найбільших провайдерів Одеси), "Фрегатом", "Еверестом" і ще рядом провайдерів. Також, за його словами, є чіткі домовленості з провайдерами інтерактивного ТБ (IPTV і OTT), такими як "Домашньо ТБ" (спільний проект Київстару і Viasat), Megogo, Oll.tv, Divan.tv. "Тому у нас немає паніки", - стверджує він.

Представники "Медіа Групи Україна" і Starlightmedia підтверджують: переговорний процес йде повним ходом. "Я не хочу розголошувати конкретні назви компаній, з якими ми вже підписали договір, і тих, з ким ще ні, щоб не вплинути на нього. Вартість трансляції для всіх однакова – 75 копійок з абонента в місяць за шість наших телеканалів", - розповів РБК-Україна директор зі стратегічного розвитку групи Starlightmedia Федір Гречанінов.

Що стосується цінової політики, то "1+1 Медіа" і Starlightmedia вартість своїх телеканалів оцінили однаково: у 75 копійок в місяць на абонента. "Враховуючи непросту економіко-політичну ситуацію на сході країни, до всіх провайдерів застосовується знижка 50%", - додає Ярослав Пахольчук. Хоча, за його словами, деякі провайдери вважають такі умови "кабальними", притому що іноземним мовникам платять по 2-5 гривень за кожен канал з абонента.

Решта медіагруп публічно не озвучують вартість своїх каналів для українських провайдерів. За даними самих провайдерів, у "Медіа Групи Україна" вона становить 45 копійок на абонента, а у Inter Media Group - 3 гривні з абонента.

Немає приводу не підняти

"Враховуючи вартість телеканалів і ПДВ, провайдерам доведеться "накинути" близько 6 гривень на свої ТБ-тарифи", - розповів РБК-Україна співзасновник київської мережі "Тріолан" Вадим Сидоренко.

З 1 січня 2017 року його компанія встановлює плату за послуги телебачення в розмірі 15 гривень. Зараз ця послуга безкоштовна, а заробляє "Тріолан" на наданні доступу до інтернету. За словами Сидоренка, "Тріолан" провів опитування абонентів і з'ясував, що вони готові заплатити за ТБ більше, ніж 6 гривень, якщо крім українських телеканалів у пакет включити канали Viasat. Це "Тріолан" і збирається зробити.

"Тріолан" — не єдиний провайдер, який може підвищити ціни на ТБ. Найбільша з компаній у цій сфері, "Воля", також розглядає таку можливість. За словами гендиректора "Волі" Джорджа Жембери, ціни в наступному році можуть бути скориговані. Але поки немає договорів з усіма медіагрупами, говорити про конкретні цифри рано. За словами Жембери, "Воля" попросила медіагрупи надіслати комерційну пропозицію, але отримала професійну відповідь з пропозицією тільки від двох з чотирьох. "На жаль, не у всіх медіагруп є налагоджені процеси взаємодії і досвід для продажу телеканалів». - каже Жембери.

Деякі компанії вирішили піти на ще більш ризикований крок, ніж підвищення тарифів. Один з найбільших в Україні провайдерів - "Ланет" - заявив, що найближчим часом відключить телеканали медіагруп. Гендиректор "Ланета" Маріан Івасюк обурюється, що медіагрупи не залишають провайдерам вибору, які канали купувати, а продають їх одним пакетом. Крім того, вимагають, щоб їх канали обов'язково були присутні у соціальних пакетах, а не в преміальних. "Погоджуватися на ультиматум олігархічних медіагруп ми не маємо наміру. Йти в добровільне рабство для нас неприйнятно. Тому найближчим часом ми проведемо профілактичне відключення цих каналів, щоб відстежити реакцію і перевірити обладнання", - повідомив він під час круглого столу в Києві. Якщо медіагрупи не перестануть говорити мовою ультиматумів, то, за словами Івасюка, з 1 січня їх канали будуть відключені.

Про намір відключити телеканали найбільших медіагруп також заявили провайдери, що входять в Союз операторів телекомунікацій Одеси та Одеської області. На прес-конференції в Києві вони заявили, що не готові оплачувати вартість ретрансляції каналів або підвищувати ціни, так як підвищення цін підштовхне споживачів до переходу на супутник. "Ми прийняли рішення, що 1 січня в 0.00 ми відключаємо канали", - заявив директор Спілки Станіслав Ясиневич. На його думку, єдиною робочою схемою співпраці між каналами і провайдерами є та, де ніхто нікому не платить.

Поки ще безкоштовний супутник

Підвищення тарифів і відключення популярних каналів можуть підштовхнути абонентів до пошуку безкоштовної альтернативи. Наприклад, установки супутникової антени, адже телеканали найбільших українських медіагруп на супутнику поки не закодовані і доступні для безкоштовного перегляду.

Це припущення підтверджується реакцією абонентів. Після заяви "Ланета" про відключення каналів, деякі користувачі писали на його сторінці в соцмережі Facebook, що продовжать дивитися ТБ на супутнику.

Перехід на супутник може виявитися тимчасовою мірою для тих, хто не хоче платити за українські телеканали в кабелі, оскільки через пару років вони мають намір закодувати свій сигнал і там. "У нас дійсно є такі наміри, і ми вже зараз проводимо консультації з іншими медіа-групами", - розповів Ярослав Пахольчук з "1+1 Медіа". Але сказати, що є якийсь чіткий план переходу на закодований сигнал, він поки не може. Це перспектива наступних 6-24 місяців.

Як вважає Вадим Сидоренко, безкоштовний супутник — далеко не головна проблема кабельників. В Україні є по суті безкоштовне ефірне цифрове телебачення: понад 20 телеканалів транслюються в мережі провайдера "Зеонбуд". Щоб приймати їх, абоненту достатньо придбати сет-топ-бокс (приставку). І перспектив введення абонентської плати за цифрове ефірне ТБ немає.

У випадку з "Зеонбудом", медіагрупи платять провайдеру за ретрансляцію своїх телеканалів. Відповідно, за словами Сидоренка, "Зеонбуд" і кабельники знаходяться в нерівних умовах. Великі кабельні провайдери можуть спробувати конкурувати за рахунок додаткових послуг, яких у "Зеонбуда" ні, більше інвестувати в унікальний контент. У дрібних провайдерів на це просто не вистачить ресурсів, тому в наступному році ринок кабельного ТБ може помітно зменшитися.

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

   
© newspravda.com