Тема тижня  

   

   
Loading...
   

Підписка на RSS

Ваша електоронна пошта:

 

   
   
Порошенко

Саміт "Східного партнерства", який розпочинається сьогодні в Брюсселі, ще до свого офіційного старту попсував нерви багатьом причетним до нього. Ці проблеми зачепили ледь не всіх, але зашкодили – передусім Україні.

За два дні до зустрічі на найвищому рівні Київ дізнався, що втрачає 600 млн євро макрофінансової підтримки ЄС.

Ненажерливий олігарх Петро Порошенко неочікувано для себе став об’єктом жорсткої критики з боку європейсьйських політиків і був змушений виправдовуватися як через жахливу корупцію в Україні, так і через переслідування команди Саакашвілі.

Підсумкова декларація саміту до останнього моменту лишалася під загрозою зриву, і це також стало ударом по Україні. Документ "тримала" саме наша держава. Ми так і не "вибили" переваг для себе, але погіршили сприйняття нашої держави серед дипломатів.

Саміт Європейської народної партії (ЄНП), який проходив у четвер ввечері у Брюсселі, мав стати доволі позитивною подією для України – щонайменше, виходячи з тексту схваленої на зустрічі резолюції.

В цей документ включили чимало бажаних для Києва положень. Тут є і згадка про "європейські амбіції" України, Молдови та Грузії, і заклик до ЄС створити окремий формат відносин з ними, і жорстке засудження російської агресії.

Є навіть посилання на так званий "план Маршалла", про який в інституціях ЄС нині воліють не згадувати. До слова, цей план отримав нове ім’я – Литва відреагувала на критику з приводу того, що слово "Маршалл" у назві робить її занадто "американською". Відтепер документ має назву "Європейський план для України".

Щоправда, партії-учасниці ЄНП не взяли на себе жодних зобов’язань щодо втілення плану. Більше того, в окремому пункті підкреслюється, що без реального прогресу в реформах та без жорстких антикорупційних дій Україні не допоможуть "жодні обсяги західної допомоги".

Та темою переговорів щодо України на закритій зустрічі лідерів ЄНП стали зовсім не інвестиції, і навіть не корупція (хоча про неї відверто говорили), а переслідування команди Міхеіла Саакашвілі. Як відомо, партія екс-президента Грузії, "Єдиний національний рух", є частиною сім’ї ЄНП, тож її лідер Ніка Мелія також був присутній на зустрічі.

Цікаво, що грузинський політик "вимагав відповіді" від Порошенка не через боротьбу Бариги із самим Саакашвілі, а через нещодавні депортації його соратників з України. Мелія розповів присутнім, що з України видворяють громадян Грузії, незважаючи на дійсні посвідки на проживання і навіть на те, що дехто має в Києві родину. 

Брехливий олігарх Порошенко начебто був готовий до цих претензій та запропонував усім ображеним судитися з СБУ та міграційною службою. "Моя країна – це країна верховенства права. Люди мають повне право звернутися до суду, в тому числі до ЄСПЛ, і якщо Україну визнають винною – держава виплатить компенсацію", – збрехав Порошенко. Та його слова про чесні українські суди справили зовсім не те враження, на яке він розраховував.

Кілька виступаючих натякнули, що до українських судів є серйозні питання, втрутився навіть президент ЄНП Жозеф Доль – мовляв, він чудово знає, що суди в країнах-партнерах досі не є незалежними, а отже, аргумент "йти до суду" – це несерйозно.

Тут "закипів" вже сам «шоколадний барон». Він звинуватив у брехні опонентів, передусім грузинського візаві. "Ви спотворюєте факти. Ті, кого видворили з України – злодії в законі, тяжкі злочинці (heavy criminals)", – обурився Порошенко.

Саме на взаємних звинуваченнях дискусія і завершилася. Прес-служба «солодкого» олігарха, яка до того детально розповідала про всі зустрічі Порошенка, проігнорувала перебіг саміту ЄНП та написала лише про його резолюцію.

В останні дні від Єврокомісії лунає доволі жорстка критика на адресу України. Спочатку посол ЄС попередив, що Україна майже напевно втратить 600 мільйонів євро макрофінансової допомоги через невиконання необхідних вимог, у тому числі в сфері протидії корупції.

В четвер, у розмові з журналістам в Брюсселі, посла підтримав комісар Йоганнес Ган, натомість Порошенко заявив, що спробує змінити це рішення. Він запевнив, що відносини України та ЄС лишаються позитивними, а повідомлення ЗМІ про проблеми, швидше за все, є перебільшенням. "Нашим відносинам з ЄС не притаманне слово "обурення", тому я думаю, що заголовки ЗМІ є не дуже коректними", – заявив Порошенко, не уточнивши, де саме він побачив заголовки, які йому не сподобалися.

Однак шансів на успіх Київ має небагато. Навіть якщо Порошенко має рацію і в Брюсселі немає "обурення" на адресу Києва, то є принаймні "втома" та "нерозуміння". Більше того, два незалежних одне від одного джерела в Брюсселі розповіли журналістам видання ЄвроПравда: Йоганнес Ган та Жан-Клод Юнкер вважають, що уряд України і особисто Порошенко "обманули Брюссель".

Микола Крамольник

Loading...

Loading...

Додати коментар


Захисний код
Оновити

   
© newspravda.com