Enter your email address:

   
   
ДФС

До 1 червня 2019 року податкова і митна служби в Україні повинні будуть оформити остаточне розлучення.

До цього часу в своїх кабінетах освояться і новообрані керівники нових структур. У Мінфіні обіцяють, що процес поділу ДФС не завдасть клопоту бізнесу, а у нових фіскальних органів буде не більше повноважень, ніж у їх попередників з розформованого відомства. Однак підприємствам навряд чи вдасться уникнути неприємних сюрпризів.

Роздрібнити Державну фіскальну службу України офіційно пообіцяв МВФ. Структурний маяк зобов'язує нас закрити це питання до кінця квітня. Однак, як запевняє міністр фінансів Оксана Маркарова, кредитори готові закрити очі на невелике відставання від графіка.

По суті, роботи над створенням нових структур активізувалися лише останнім часом. Але все найцікавіше - призначення нових керівників і формування кістяка податкової та митної служб, відбудеться до інавгурації нового президента. Конкурси на глав податкової і митниці пройдуть 16 і 23 квітня. Після офіційного затвердження на посаді будуть створені дві окремі юридичні особи, куди відразу ж переведуть близько 70% всіх нинішніх співробітників ДФС.

За підрахунками Мінфіну, вже на 1 червня відомства повинні увійти в нормальний ритм роботи. Цікавий збіг: за законом новий глава держави повинен офіційно вступити на посаду не пізніше 3 червня.


Зараз на Банковій за закритими дверима повним ходом йдуть консультації і торги за крісла головного податківця і головного митника країни. І те, що їх персоналії будуть схвалені нинішнім президентом, не викликає сумніву. Можливостей вплинути на призначення у АП хоч відбавляй.

Адже обраних на конкурсі керівників ще повинен затвердити Кабмін. Причому, ні в жодному офіційному документі не прописано, що ж може послужити для уряду причиною відмовитися визнати результати конкурсу. Більш того, фактично під президентським наглядом буде проходити і призначення керівників регіональних митниць. Оскільки їх кандидатури в обов'язковому порядку повинні узгоджуватися з губернаторами.

Що ж буде відбуватися з ДФС в найближчі два місяці? Замість цього органу будуть створені окремі юридичні особи - податкова і митна служби України. Юрособа буде не просто окремим, але і єдиним. Тобто юридичні особи тих же регіональних податкових повинні бути ліквідовані. У теорії це означає, що всі судові суперечки з тієї ж податкової повинні будуть вирішуватися тільки в Києві (за місцем реєстрації юридичної особи). Що це означає, пояснювати не потрібно.

Оксана Маркарова, правда, радить не звертати уваги на нові положення про податкову та митну служби України, де це питання не врегульоване і каже, що судитися з податковою і далі можна буде на місцях. Вагомі підстави для цього бачать і юристи.

«Кодекса адміністративного судочинства наділяє позивача правом самостійно вибрати підсудність при оскарженні рішень податкових органів. Тобто, платник податків може звернутися до суду, як за місцем свого знаходження, так і за місцезнаходженням контролюючого органу», - пояснив юрист юридичної групи LCF Петро Дубовський. Як буде насправді, побачимо вже влітку.

Втім, вже сама по собі зміна структури фіскального відомства несе в собі серйозні ризики для підприємців.

«Кожен перехідний період пов'язаний з ризиками втрати даних, зміною реквізитів, перетасуванням повноважень і обов'язків, за якими може бути дуже важко встежити. Подавши запит до податкового органу можна просто не дочекатися відповіді, так як підрозділ було розформовано, а його функції передали казна-куди. Також якщо будуть переглядатися бюджети підрозділів, можуть виникнути казуси з відсутністю коштів навіть на пересилку листів. До речі, це і сьогодні не рідкість. Наприклад, замість відправки фізособі податкового повідомлення-рішення щодо земельного податку, відповідна інформація була просто прибита на двері сільради, так як не було грошей на марки», - навів приклад UBR.ua керівник практики податкового права Moris Group Василь Андрусяк.

Порушення нормальних комунікацій з податківцями загрожує для компаній фінансовими втратами. Наприклад, не отримавши вчасно результатів податкової перевірки, компанія ризикує пропустити терміни оскарження.

Чиновники кажуть, що нові відомства не отримають нових повноважень. Однак це не зовсім так. Наприклад, Положення про митну службу України наділяє цей орган правом на оперативно-розшукову діяльність. Раніше таким правом володіла тільки податкова міліція.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

   
© newspravda.com