Enter your email address:

   
   
Комісію Приватбанку визнали незаконною. Люди можуть не платити

Українцям дозволили не платити щомісячні комісії за банківськими кредитами, якщо вони не мають прямого відношення до позик. Відповідну правову позицію видав Верховний суд (у складі суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду) у справі №666 / 4957/15-ц.

Воно стосувалося спору між Приватбанком та іпотечним позичальником: людина відмовлялася платити комісію, яка в договорі називається «за надання фінансового інструменту», повідомляє UBR.UA.

Розмір комісії - 0,2% суми кредиту, вона нараховувалася в щомісячному режимі. Виходило $ 84, виходячи з суми кредиту: він був наданий людині в розмірі $ 42 тис. В березні 2007 року. Після довгих виплат тіло кредиту скоротилося до $ 16,5 тис. Однак сума заборгованості виявилася більше через нарахованих відсотків, комісій та пені - всього $ 31,2 тис.:

    заборгованість по відсоткам склала $ 6,3 тис.,
    по комісіям - $ 2,96 тис.,
    по піні - $ 7,4 тис.

Однак Верховний суд назвав щомісячну комісію банку незаконною, оскільки вона безпосередньо не пов'язана з наданням кредиту. Він зробив висновок, що дії Приватбанку були протизаконними.

«Банки не мають права встановлювати платежі, які споживач повинен сплатити на користь банку за дії, які банк здійснює на власну користь (ведення справи, договору, облік заборгованості споживача тощо). Або за дії, які споживач здійснює на користь банку (прийняття платежу від споживача і т.д.), або які здійснює банк або споживач з метою встановлення, зміни або припинення правовідносин (укладення кредитного договору, внесення змін до нього, прийняття повідомлення споживача про відкликання згоди на кредитного договору тощо) », - йдеться в правовій позиції ВС.

Одночасно, суд уточнив, що Приватбанк не мав право продовжувати нарахування відсотків по кредиту, після того, як зажадав достроково повернути іпотеку. Оскільки автоматично закінчується термін кредитного договору.

«В теорії, банк повинен повернути всі, що людина заплатила за незаконну комісії. Але, швидше за все, відбудеться перерахунок: переплату зарахують в тіло кредиту. Скоротиться сума боргу. Такі постанови Верховного суду дозволяють і іншим людям оскаржувати свої кредитні договори - можна спокійно починати аналогічні суперечки, вони свідомо виграшні. І не переплачувати за надуманими щомісячними комісіями, які б назви для них не вигадував банк. Ціна кредиту повинна враховуватися в розмірі процентної ставки, а будь-яка додаткова комісія повинна бути обґрунтованою і відноситься до самого займу », - прокоментував UBR.ua ситуацію юрист.

До речі, у висновку Верховного суду зазначається, що комісія може бути визнана незаконною навіть за умови внесення в кредитний договір, і підписання цього документа.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

   
© newspravda.com