Enter your email address:

   
   
Комуналка: Чому пеню боржникам почнуть нараховувати майже через рік

Боржники по оплаті комунальних послуг захвилювалися - з 1 травня, коли набув чинності новий закон про житлово-комунальні послуги, їм можуть нараховувати пеню.

Але, виявляється, даремно вони хвилювалися - штрафні сaнкціі у вигляді пені почнуть застосовувати майже через рік - з 1 травня 2020-го. З чим це пов'язано?


Заковика - в договорах

Введення пені для боржників по житлово-комунальним послугам стало однією з найбільш обговорюваних новацій закону «Про житлово-комунальні послуги», який набрав чинності 1 травня 2019 року. У ньому сказано, що за несвоєчасну оплату комунальних рахунків споживач зобов'язаний сплатити пеню в розмірі, встановленому в договорі, але не вище 0,01% суми боргу за кожен день прострочення. Причому, загальний розмір пені не може перевищувати 100% від суми боргу. Пеня нараховується з першого робочого дня, наступного за встановленим останнім днем ​​внесення оплати, і не нараховується в разі заборгованості держави за надані пільги та житлові субсидії і / або при заборгованості із зарплати. Але це повинно бути підтверджено відповідними довідками. Мало того, в разі відмови погашати заборгованість за спожиті послуги протягом 30 днів з дня отримання попередження, виконавець послуг має право обмежити (припинити) їх, перекривши крани і труби. Однак, як виявилося, для того, щоб новий закон вступив в силу, поки що є об'єктивні перешкоди.

«Практична реалізація нововведень, передбачених цим законом, можлива тільки за умови укладення договорів про надання комунальних послуг за правилами і особливостям, визначеним законом (тобто нових договорів про надання комунальних послуг), - пояснює заступник міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Едуард Кругляк. - А відповідно до статті 12 закону надання житлово-комунальних послуг здійснюється на договірних засадах. При цьому пунктом 4 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» закону передбачено, що не пізніше ніж протягом одного року з дня введення в дію закону (тобто, не пізніше ніж 01.05.2020) співвласники багатоквартирних будинків незалежно від обраної ними форми управління будинком зобов'язані прийняти рішення про моделі організації договірних відносин з виконавцями комунальних послуг (крім послуг з постачання електричної енергії та природного газу) за кожним видом комунальної послуги, а виконавці комунальних послуг - укласти з такими співвласниками договори про надання комунальних послуг відповідно до обраної співвласниками моделі організації договірних відносин».

Виявляється, що без підписаних договорів за новою формою, як того вимагає новий закон, ні нарахування пені, ні реалізація інших нововведень закону - неможливі. А час на підписання договорів виділено чималу - крайній термін 1 травня 2020 року. До речі, в договорах повинна бути прописана і щомісячна дата, яка вважається останнім днем ​​оплати комуналки. Адже, як кажуть експерти, 20 число кожного місяця, яке прийнято таким вважати - умовна дата, ніде не прописана. Тому поки, до підписання договорів, немає всіх законних підстав для нарахування пені боржникам.


Що потрібно вибрати?

У законі також сказано, що в тому випадку, коли до 1 травня 2020 року співвласники багатоквартирного будинку самостійно не оберуть одну з моделей організації договірних відносин, визначених законом, і / або не погодять з виконавцями послуг розмір оплати за обслуговування внутрішньобудинкових систем, будуть укладати індивідуальні договори з кожним мешканцем окремо.

Законом передбачається укладання трьох варіантів договорів. Що кожен з них представляє?

Перший варіант - індивідуальний договір. Він укладається між споживачем і постачальником послуги. За таким договором споживач буде оплачувати обсяг спожитої їм послуги, абонентську плату (розподіл показників загальнобудинкових лічильників між усіма співвласниками) і обслуговування внутрішньобудинкових мереж. У цьому варіанті саме постачальник буде обслуговувати мережі та нести відповідальність за якість послуги в квартирі споживача. Відповідальність за таким договором несе особисто споживач, якому можна нарахувати пеню в разі заборгованості або обмежити його в користуванні комунальною послугою.

Другий варіант - колективний договір з індивідуальною відповідальністю. Він укладається між об'єднанням співвласників і постачальником послуги. При цьому розподілом загальнобудинкових показників, обслуговуванням мереж займається управдом. Але постачальник несе відповідальність за надання послуги кожному співвласнику, відповідно, він і веде роботу з боржниками.

Варіант третій - колективний споживач. Договір укладається тільки між ОСББ, виступаючи стороною договору, і постачальником послуги. Причому монополіст відповідає за якість послуги тільки до входу в будинок. А ОСББ буде відповідати за всі заборгованості співвласників, отже, монополіст буде застосовувати штрафні санкції не до кожного боржника, а до ОСББ. Перевага такого варіанта в тому, що ОСББ має право встановлювати внутрішні правила виконання цього договору співвласниками. І обслуговування внутрішньобудинкових мереж здійснюється силами ОСББ.

Як вважає експерт з питань житлово-комунального господарства Марія Осипчук, кожен з цих варіантів має свої переваги і недоліки. У цьому потрібно розбиратися. Але важливо те, що у нас є право вибору. Так, до речі, і час поки не квапить.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

   
© newspravda.com